Autor: Gordana Dubrović, 9. 7. 2012.

Započinje sljedeća faza procesa

Sukladno najavama i Kalendaru ispita državne mature za školsku godinu 2011./2012., u ponedjeljak 9. srpnja 2012. godine objavljeni su rezultati ispita državne mature u ljetnomu ispitnom roku. Također, započinje sljedeća faza procesa obrade rezultata državne mature i prijave na visoka učilišta u kojoj se:

• poništavaju ispiti državne mature kandidatima koji su izostali s dijela ispita ili su diskvalificirani,
  • objavljuju privremene rang-liste studijskih programa s kojih se brišu kandidati koji nisu zadovoljili sve preduvjete.

Plasmani na privremenim listama i dalje će se mijenjati, kao posljedica usvajanja prigovora na rezultate ispita državne mature (do 16. srpnja u 12 sati) ili promjena lista prioriteta (do 16. srpnja u 23:59 sati). Dana 17. srpnja u 0:00 sati rang-liste postaju konačne.

Podsjećamo kandidate na opće uvjete korištenja sustava Postani student koje su prihvatili na početku postupka, a u skladu s kojima su dužni sa svojih lista prioriteta obrisati studije na kojima ne namjeravaju studirati.

Ako u trenutku objave konačnih rang-lista ostvare pravo upisa na neki studijski program, a ne upišu se, visoko učilište zaračunat će im značajne troškove

To znači da na listi prioriteta treba ostaviti samo studije koji se zaista namjeravaju studirati, poredane po redoslijedu želja, pri čemu se na najviše (prvo) mjesto postavlja studij koji se najviše želi studirati. Računalni algoritam pokušat će kandidata rasporediti na studij koji se nalazi na prvome mjestu liste prioriteta. Ako je tamo upisna kvota popunjena kandidatima  s više bodova, pokušat će se kandidata rasporediti na studij s drugoga mjesta liste prioriteta i tako dalje. Dakle, dovoljno je samo dobro poredati studije, a algoritam će se pobrinuti da kandidat bude raspoređen na svoj najbolji mogući izbor. Ponavljamo, važno je da se s liste prioriteta obrišu studiji koji se zapravo ne žele studirati.

Detaljnije o procesu stvaranja rang lista može se pročitati ovdje.

Objavljeno: 8.7.2012, 18:15

.