ESRA IMERI - TAJANSTVENI SVIJET JUDA

Svima nam je dobro poznata teza da su  japanske borilačke vještine zasnovane na duhovnoj osnovi i visokim moralnim principima. Izvanjska  borbena dinamika svoje uporište ima na čvrstoj podlozi harmonije temeljnih životnih vrijednosti sažetih u kodeksu časti BUSHIDO, a to znači na pravednosti, istinitosti, hrabrosti, uljudnosti, časti i skromnosti. Kada bismo tražili etimologiju riječi JUDO onda bismo je našli u dvije morfološke osnove riječi JU – što znači nježan i riječi DO – što znači put. Malo to izgleda čudan naziv za jednu borilačku vještinu, ali bit nije u fizičkoj i eliminaciji protivnika udarcima, nego u vještoj kombinatorici pokreta i zahvata koji protivnika onemogućavaju u bilo kakvom kretanju i tako ga čine potpuno bezopasnim. Dakle, judo u sebi uključuje visoke moralne standarde i etičke principe koji izgrađuju mladog čovjeka i pomažu mu da se izgradi kao poštovanja vrijedna ličnost u školi i u svakodnevnom životu.

Naša učenica 1.1 razreda Esra Imeri duboko je zagazila u taj tajanstveni svijet juda i samo jedan pogled na nju potvrđuje sve ove navedena vrijednosti koje krase istinskog sljedbenika ovoga Puta. Mirna, jednostavna i skromna. Upravo me ta njena izvanjska koncentracija i mirnoća, za koju vidiš da počiva na čvrstim temeljima, ponukala na razgovor s njom. Judom se bavi od prvog razreda osnovne škole, a uzor joj je njen otac koji se i sam bavi ovom plemenitom vještinom. Prije tri godine shvatila je da je to njen životni odabir i počela je ozbiljno trenirati i sudjelovati na regionalnim i državnim natjecanjima. Za sada je nositeljica narančastog pojasa i natječe se u kategoriji 63 kilograma. Najveći uspjeh do sada joj je  osvojeno 3. mjesto na Državnom natjecanju do 18 godina u kategoriji kadeti održanom 2. veljače 2024. u Zagrebu. Ponosna je na osvojenu brončanu medalju, ali se nada i uspjehu na Državnom natjecanju za seniore koje se održava u Dubrovniku krajem veljače. Inače je zanimljivo spomenuti da je ime Esra arapskog porijekla i da znači bijelo pero u krilu ptice, a takve osobe su mirne, nježne i miroljubive prirode. Mislim da ovo nikako nije slučajno jer ako slijedimo onu poznatu latinsku izreku „nomen est omen“  (ime je znak) onda nalazimo svu potvrdu onoga što smo već rekli o temeljnim principima juda. Pero je dio krila, a krilo svojim snažnim zamasima uzdiže pticu do neslućenih visina. Tako i mi našoj Esri želimo još puno uspješnih UCHI MATA bacanja, a to znači spektakularnih izbacivanja protivnika iz ravnoteže i prebacivanje bočnim zahvatom na pod, što je sasvim dovoljno za slatku pobjedu koja ni protivniku ne oduzima integritet niti dostojanstvo. Dakle, Esra, želimo ti da  nježnim dodirom pera iz ptičjeg krila ostvariš sve svoje buduće pobjede.

Ivica Mršo, prof.