42. regionalna Domijada, Požega, 2017.
Autor: Kristina Jurić, 11. 4. 2017.

U Požegu se dolazi sa sve četiri strane svijeta. A kako i ne bi kad je Požega deklarirala svoju gostoljubivost u samom svom grbu koji prikazuje kulu širom otvorenih vrata. Dolaziš li sa zapada, od Zagreba vidiš Požegu već izdaleka. Ako i ne znaš da je zbog kulture zovu Slavonska Atena, sličnost sa gradom božice mudrosti možeš vidjeti i po kamenom brežuljku koji se kao Akropola diže usred grada.    Ovogodišnja 42. Regionalna Domijada je održana u Požegi 7. 4. 2017., sudjelovali su učenici učeničkih domova iz Osijeka, Pakraca, Vukovara i Požege. Nakon svečanog otvorenja, sportaši su otišli na terene, a učenici koji su sudjelovali  u kulturnom programu ostali su u prostoru Doma.

Poznato nam je da dječja kreativnost i mašta nemaju granica. One su nedjeljivi dio dječjeg uma i tjelesnosti. U njhovim se izlošcima osjetio dašak bakina vremena, začinjen finim mirisima svijeća, oduševio nas je kolorit slika, svjetla i sjene crteža, a skulpture, keramika, dizajn i instalacije, dokazale su da se ne moramo bojati za budućnost jer mladost, još uvijek,  misli pozitivno! Recitatore, glazbenike, plesače, glumce i folkloraše pogledali smo u Gradskom kazalištu Požega. Učenici koji su sudjelovali u sportskom dijelu Domijade su pokazali da je poštena igra jedini put do pobjede. Učenici Učeničkog doma Trgovačke i komercijalne škole „Davor Milas“, Osijek su osvojili

zlato u nogometu: (Franjić, Luka 2. Golub Slaven 3. Joščak, Matija 4. Pilj, Ivan 5. Crnčan, Hrvoje 6. Čikvar, Josip 7. Šalaj, Josip 8. Kuprešak, Mihael 9. Lukačević, Antonio 10. Grgić Niko) – voditelj: Domagoj Gradištanac;

zlato u košarci: (1. Maskaljević, Patrik 2. Bačić, Andrej 3. Premec, Andrija 4. Nikolić, Mihael 5. Iveković, Luka 6. Novoselić, Marko 7. Perešin, David 8. Grec, Ante) – voditelj: Vesna Pirić;

zlato u šahu – m: (Matijašec, Marko 2. Janček, Jakov 3. Samardžić, Antonio 4. Drlić, Branimir) – voditelj: Ivan Gyorgy;

srebro u šahu – ž: (Skok Brkić, Sara 2. Jakovac, Iva – voditelj: Ivan Gyorgy);

broncu u stolnom tenisu – m: (Grbeš, Marko 2. Jagorinac, Marko 3. Hečimović, Matej) – voditelj: Mira Vrcan;

zlato/Crtež: Jedna gola teta s leđa ili, ipak, neki mladić?! – Robert Erdelji;

zlato/Skulptura: Portret promatrača nepoznate osobe – Robert Erdelji;

srebro/Skulptura: Glupost i tupost – Robert Erdelji;

zlato/Slika: Jagode – Robert Erdelji;

bronca/Slika: Kruške – Robert Erdelji – voditelj: Katarina Marschalek;

filmsko stvaralaštvo/bronca: Bukvalne šale – Luka Verić, Jakov Babić, Adam Adamović – voditelj: Kristina Jurić;

plesni izričaj/srebro: Nicole Pavlić, Dajana Polgar, Nina Ramić, Valentina Damjanović, Matej Hečimović, Josip Humbal, Lea Gmajnički – voditelj: Kristina Jurić;

srebro/recitacija: Ana – Marija Japelj – voditelj: Kristina Jurić.

Državna Domijada je u Rovinju 5. – 7. 5. 2017., sudjelovat će učenici iz učeničkih domova RH.

Kristina Jurić, prof.

TRGOVAČKI DOM

Početak rada doma datira od daleke 1964. godine, točnije od 1.2.1964. kada je svečano počeo sa radom. Dom je sagrađen sredstvima Komore 50% i sredstvima kredita društvenog fonda 50%. Izgradnja je zamišljena u dvije faze.

U prvoj fazi izgrađen je samo spavaonički dio, a učenici su se hranili u restoranu društvene prehrane. Starije generacije učenika ovog doma sa sjetom se sjećaju "kaubojskih" uvjeta prehrane u restoranu "27. jul".

Interensantan je podatak da su prvi učenici plaćali opskrbninu 11.500 dinara, a već za dva mjeseca cijena je zbog poskupljenja mesa povećana na 12.000 dinara.

Budući da nije bilo novaca za izgradnju druge faze doma (gdje bi bile smještene učionice, društvene prostorije, te kuhinja sa restoranom) prešlo se u preuređenje postojećeg prostora. Tako je u prizemlju od dviju soba i dijela hodnika napravljena postojeća učionica. Naporima djelatnika doma, i uz pomoć SIZ-a za trgovinu, 1977. godine preuređen je prostor bivše kotlovnice za kuhinju, a od predvorja i dviju soba napravljena je blagovaonica.

1991. godine primili smo prve prognanike iz Tenja u dom, i od tada do 1999. u domu borave prognanici.

Godine 1994. domu je dograđen jedan kat, a dom je generalno renoviran u projektu renoviranja same škole 2004. godine.
Odgovorna osoba: Vesna Pirić (031/202-920)