AIDS i spolno prenosive bolesti
Autor: Kristina Jurić, 17. 1. 2017.

Povodom Sjetskog dana borbe protiv AIDS-a i spolno prenosivih bolesti 1.12., ugostili smo studenta predavača Matiju Fenricha s MFOS te na taj način produžili dugogodišnju suradnju Učeničkog doma Trgovačke i komercijalne škole Davora Milasa u Osijeku i Medicinskog fakulteta. Nakon izdašne prezentacije, učenici su postavljali pitanja koja su im bila zanimljiva. Organizaciju predavanja preuzela je Mira Vrcan, prof.

Spolno prenosive bolesti (infekcije) su zaraze koje se prenose  spolnim kontaktom sa zaraženom osobom. Za neke spolno prenosive bolesti (npr. hepatitis B, hepatitis C, HIV) spolni kontakt nije jedini način zaražavanja, zaraza se može prenijeti i krvlju i s majke na dijete.  Rizik za zarazu povećava (pre)rano upuštanje u spolne odnose, često mijenjanje spolnih partnera, nekorištenje zaštite, spolni odnos pod utjecajem alkohola ili drugog psihoaktivnog sredstva, postojanje spolno prenosive infekcije od ranije, ali i nedostatak  znanja o rizicima i načinima zaštite.

TRGOVAČKI DOM

Početak rada doma datira od daleke 1964. godine, točnije od 1.2.1964. kada je svečano počeo sa radom. Dom je sagrađen sredstvima Komore 50% i sredstvima kredita društvenog fonda 50%. Izgradnja je zamišljena u dvije faze.

U prvoj fazi izgrađen je samo spavaonički dio, a učenici su se hranili u restoranu društvene prehrane. Starije generacije učenika ovog doma sa sjetom se sjećaju "kaubojskih" uvjeta prehrane u restoranu "27. jul".

Interensantan je podatak da su prvi učenici plaćali opskrbninu 11.500 dinara, a već za dva mjeseca cijena je zbog poskupljenja mesa povećana na 12.000 dinara.

Budući da nije bilo novaca za izgradnju druge faze doma (gdje bi bile smještene učionice, društvene prostorije, te kuhinja sa restoranom) prešlo se u preuređenje postojećeg prostora. Tako je u prizemlju od dviju soba i dijela hodnika napravljena postojeća učionica. Naporima djelatnika doma, i uz pomoć SIZ-a za trgovinu, 1977. godine preuređen je prostor bivše kotlovnice za kuhinju, a od predvorja i dviju soba napravljena je blagovaonica.

1991. godine primili smo prve prognanike iz Tenja u dom, i od tada do 1999. u domu borave prognanici.

Godine 1994. domu je dograđen jedan kat, a dom je generalno renoviran u projektu renoviranja same škole 2004. godine.
Odgovorna osoba: Vesna Pirić (031/202-920)