Uspješan završetak eTwinning projekata u školskoj godini 2020./2021.
Autor: Marinela Boras, 30. 5. 2021.

Učenici i profesori Trgovačke i komercijalne škole ,,Davor Milas" te odgajatelji pripadajućeg učeničkog doma su u školskoj godini 2020./2021. pod vodstvom školske eTwinning koordinatorice prof. Boras sudjelovali u 10 eTwinning projekata koji završetkom nastave godine dolaze svom kraju. Time naša škola opravdava titulu eTwinning škole koju je radom i trudom svojih djelatnika i učenika zaslužila već drugi put.

Učenici su pod vodstvom školskog eTwinning tima i svojih profesora uspješno provodili aktivnosti o tradiciji u sklopu projekta ''Global Tour Bus''. Na tom putovanju su sudjelovali učenici i profesori iz 38 europskih zemalja. Redovito su održavani online sastanci, a posljednji je održan putem Zoom alata 25. svibnja 2021. u svrhu evaluacije. Svi profesori su izrazili svoje mišljenje o projektu, a zatim je održan sastanak s učenicima. Završni proizvod projekta je službena web stranica projekta na kojoj se nalaze sve zajedničke aktivnosti i radovi sudionika, kao što je nekoliko e-knjiga o tradicionalnoj hrani, sportovima, običajima i kulturi. Slične aktivnosti smo proveli u projektu ''Our culture is our identity '' o povezivanju identiteta s kulturom.

Učenici su učili o važnosti brige o mentalnom zdravlju u sklopu projekta ''Me, Myself and I'' (,,Ja i sva moja lica'') što je posebno važna tema u vrijeme pandemije Covid-19. I u ovom projektu je sudjelovao iznimno velik broj učenika i odgojno-obrazovnih djelatnika, a posebno iz naše zemlje.

Učenici su brinuli o okolišu u sklopu projekta ''eTwinningreen4u'' te se posebno osvrnuli na globalno zatopljenje i klimatske promjene koji su aktualne globalne teme. U projektu ,,Hrvatski eko proizvodi'' učenici su istraživali o hrvatskim ekološkim proizvodima te su ih predstavili putem prezentacija i videa povodom obilježavanja Dana planete Zemlja.

U projektu ,,Prikazani organizmi na novcu'' učenici su proučavali kovanice i novčanice iz raznih europskih zemalja, a u projektu ''History and Business'' je prikazano poduzetništvo od povijesti ka danas. Sličnom tematikom se bavio i projekt ''Entrepreneurship for life''. U projektu ''All days together'' su učenici prigodno obilježavali praznike i blagdane kroz godinu.

Posebno treba istaknuti autorski projekt naše škole ''Europe volunteers'' (,,Rukama stvori, srca osvoji''). Cilj projekta je bio potaknuti mlade na volontiranje i ukazati im na dobrobiti humanitarnog rada. Projekt je nadahnut radom školskog volonterskog kluba ,,TRGOS'', a u njemu su sudjelovale profesorice naše škole te članice Volonterskog kluba ,,TRGOS'': prof. Marinela Boras, prof. Marina Hržica, prof. Marina Jukić i prof. Anamaria Milković. Doprinos projektu je dala i odgajateljica učeničkog doma prof. Kristina Jurić. Učenici su sudjelovali u raznim aktivnostima koje možete vidjeti u završnom proizvodu projekta – e-knjizi.

Zahvaljujemo svim profesorima i učenicima na sudjelovanju te se veselimo budućim međunarodnim projektima.