Terenska nastava – Geo info centar Voćin, svetište Gospe Voćinske
Autor: Magdalena Birtić, Ena Kovačević, 20. 4. 2024.

Dana 19. travnja 2024. učenici drugih razreda naše škole u sklopu terenske nastave iz Geografije i Vjeronauka, posjetili su Geo info centar Voćin i svetište Gospe Voćinske. Dolaskom u Voćin koji je u sastavu Virovitičko-podravske županije te pripada Požeškoj biskupiji, učenici su s nastavnicama Magdalenom Birtić i Enom Kovačević prvo posjetili i upoznali svetište koje zrači posebnom duhovnom snagom. Crkvu Pohođenja Blažene Djevice Marije kojoj je 2022. godine dodijeljen status bazilike predstavila nam je sestra Judita, pripadnica Družbe sestara Služavki Malog Isusa, koja je ovom prilikom posvjedočila i o svom redovničkom pozivu.

Nakon posjeta svetištu, učenici su se upoznali s Geoparkom Papuk u sklopu Geo info centra Voćin. Upravo je Geo info centar Voćin početna točka za upoznavanje s geološkom, biološkom i kulturno-povijesnom baštinom Papuka. Interaktivan obilazak centra završio je projekcijom u kino dvorani u kojoj su učenici uz 3D naočale i efekte pomičnih sjedala, vibracija te prskanja slapa doživjeli davnu prošlost Papuka i razvoj života na Zemlji.

Nakon posjeta Geo info centru, kod spomenika Voćinskoj žrtvi u središtu Voćina, održano je i predavanje hrvatskog branitelja Darka Božičkovića koji je iznio vlastito svjedočanstvo o obrani Voćina, poginulim hrvatskim braniteljima i civilima u Domovinskom ratu.

Do sljedeće terenske nastave.