Maturantica Mirna prva na likovnom natječaju Kroz riječi i sliku: Marko Marulić
Autor: Marina Jukić, 4. 3. 2024.

Maturantica 4.K2 razreda Mirna Orešković,  marljiva i samozatajna učenica, prepoznata je u našoj školi i kao umjetnica iznimnog likovnog talenta.

Mirna je u prosincu 2023., pod mentorstvom profesorice hrvatskoga jezika Marine Jukić, sudjelovala na likovnom natječaju pod nazivom Kroz riječi i sliku: Marko Marulić Udruge Alumni Filozofskog fakulteta u Splitu.

Mirna je u kategoriji srednjih škola osvojila I. mjesto svojom slikom kojom prikazuje Marka Marulića u radnoj sobi. Mirna je Marulića zamislila kako sjedi za svojim radnim stolom i piše tekstove svojih najpoznatijih ostvarenja: prve knjige na hrvatskom jeziku, umjetničkog epa u šest pjevanja  Judite, zbog koje je Marulić i stekao naslov Oca Hrvatske Književnosti i Davidijade, vrhunskog epa hrvatskog i europskog humanizma koji alegorijski govori o djelima židovskoga kralja Davida.

Cilj je natječaja bio potaknuti kreativnost i umjetnički izraz mladih umjetnika, istražujući temu vezanu uz velikog hrvatskog renesansnog pisca, Marka Marulića.

U rezultatima natječaja prosudba je istaknula kako su se nagrađeni radovi istaknuli svojom originalnošću, kreativnošću i dubokim razumijevanjem Marulićeve baštine i izrazili zadovoljstvo što su, zajedno s mladim umjetnicima, mogli istraživati i proslavljati kulturnu baštinu.

Nagrađeni će se radovi moći razgledati na izložbi koja će biti otvorena u prostorijama Filozofskog fakulteta u Splitu….šteta što nismo bliže.

Važno je napomenuti kako je misija naše škole, osim akademskog obrazovanja, njegovati i poticati  učeničke interese, vještine i talente, od literarnog, slikarskog, sportskog, dramskog, glazbenog, poduzetničkog, prodajnog, digitalnog i dr., što uspjesi naših učenika i dokazuju.

Naime, na Danima otvorenih vrata škole, u svibnju 2023. godine, Mirna je već  imala  izložbu svojih radova crtanih uglavnom tehnikom olovke. Izložba je bila postavljena na prvom katu škole te, putem QR koda dostupna i u virtualnom izdanju. Ukoliko ste propustili, možete ju pogledati na poveznici virtualne galerije  Emaze.

Čestitamo Mirni i želimo joj uspješan završetak srednjoškolskog obrazovanja, uz  želju  da nastavi njegovati svoj talent i nakon srednjoškolskog obrazovanja.