Javno predavanje "Otpad u modelu kružnog gospodarstva“
Autor: Tatjana Petrač, 6. 2. 2024.

31. siječnja, od 17:00 do 18:30h na Pravnom fakultetu u Osijeku, u organizaciji Udruge Zeleni Osijek i Grada Osijeka održano je javno predavanje pod nazivom: „Otpad u modelu kružnog gospodarstva“, te premijerno prikazan film: „Reciklaža“.

Predavanju je pored predstavnika Grada, Udruge Zeleni Osijek i nekoliko predstavnika obrazovnih institucija prisustvovao i 4.K1razred u pratnji razrednice Tatjana Petrač.

Budući da je naša misija obrazovati buduće komercijaliste i društveno odgovorne marketing stručnjake zanimaju nas teme vezane za gospodarenje otpadom, građanski doprinos zero waste modelima te primjeri dobre prakse iz kojih možemo puno naučiti.

Imali smo priliku usvojiti nove informacije o kružnom modelu gospodarenja otpadom kao jednoj od temeljnih odrednica održivog razvoja lokalne zajednice u kojoj je nužan aktivan građanski doprinos, uz prezentaciju primjera dobre prakse u Hrvatskoj i Europi.

Povećana količina proizvedenog otpada, niska stopa odvajanja i recikliranja te štetni utjecaj na okoliš gorući su problemi modernih društava. Tomu pridonosi i neinformiranost građana i nedovoljni angažman u sustavu gospodarenja otpadom.

Imali smo priliku čuti da je porastom online prodaje povećana i količina ambalažnog otpada što također predstavlja veliki problem, pored i dalje prisutnog prekomjernog bacanja hrane. Saznali smo da je stiropor kao ambalaža posebno teško razgradiv u prirodi te se polako pokušava zamijeniti biorazgradivim proizvedenim od kukuruza, što u našoj regiji predstavlja novu priliku za proizvođače i poljoprivrednike. Primjeri dobre prakse u RH govore da ima pozitivnih primjera za svaku pohvalu, no praksa u inozemstvu govori i o iskoristivosti otpada spaljivanjem, pri čemu nastaje toplinska energija potrebna u industriji, ali i u domaćinstvima.

Kada bi javnost bila svjesna vlastitih prava i uloga u održivom gospodarenju otpadom, njegovi rezultati na lokalnoj razini bili bi uspješniji.