preskoči na sadržaj

Trgovačka i komercijalna škola "Davor Milas"

Login
VIRTUALNA ŠETNJA

Dobrodošli na virtualnu šetnju
TRGOS

Videoprezentacija škole

Raspored sati

ŠKOLSKI Wi-Fi

eDnevnik

GOOGLE UČIONICE

Potrebno je napraviti sve što piše u OBA dokumenta

Info centar za mlade

Brojač posjeta
Ispis statistike od 21. 11. 2012.

Ukupno: 4137367
Ovaj mjesec: 231
Ovaj tjedan: 943
Danas: 63
Škola i partneri

Besplatan web

Web hosting

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
STRUČNI SKUP MEĐUŽUPANIJSKOG STRUČNOG VIJEĆA NASTAVNIKA OSJEČKO-BARANJSKE I VUKOVARSKO-SRIJEMSKE ŽUPANIJE U OBRAZOVNOM SEKTORU EKONOMIJA, TRGOVINA PODSEKTOR TRGOVINA
Autor: Tatjana Petrač, 13. 12. 2023.

09.prosinca 2023. na Ekonomskom fakultetu u Osijeku održan je 1. Stručni skup Međužupanijskog stručnog vijeća nastavnika Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije u obrazovnom sektoru Ekonomija i trgovina, podsektor Trgovina.

 


Stručno usavršavanje nastavnika osmišljeno je kao dio aktivnosti projekta Europskog socijalnog fonda:  “Modernizacija sustava stručnog usavršavanja nastavnika strukovnih predmeta”. Projekt je sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda, a nositelj je Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih.

Skup je fokusiran na digitalne kompetencije, socijalne i građanske kompetencije, te osjećaju za inicijativu i poduzetnost.

Pored predstavljanja plana rada za ovu školsku godinu skupu su sudjelovali i poduzetnici koji su s nastavnicima podijelili svoja dragocjena iskustva s tržišta rada, upoznali s inovacijama u poslovanju i rješavanju ekoloških problema projektima društvene odgovornosti.

Gospođa Birgit Boehning, dipl. Inform. (FH), iz tvrtke TERA Tehnopolis d.o.o., poduzetničke potporne institucije za promicanje novih tehnologija, inovacija i poduzetništva održala je predavanje na temu: Poticanje inovacija u poljoprivredno prehrambenom sektoru uz održivost poslovanja – Eko sustav za potporu poduzetništva.

Potporne institucije kroz razne edukacije, promocije, programe usavršavanja mogu učiniti velike promjene te ponuditi potporu u stvaranju pozitivne poslovne klime.

Tvrtka TERA Tehnopolis je osnovana 2002. kao rezultat suradnje Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije. Aktivnosti se fokusiraju na razvoj gospodarstva temeljenog na znanju implementirajući unapređene tehnologije.

Uloga TERE nije samo savjetodavna, već kroz različite EU projekte promiču važnost regije, povezuju različite dionike na različite teme, te se uključuju u razvoj novih proizvoda i usluga. Doprinos TERE i ostalih poduzetničko-potpornih institucija uvijek obuhvaća podršku malom i srednjem poduzetništvu u privlačenju investicija i prepoznavanju prilika za modernizaciju i napredak.

 U tvrtki smatraju da je inovativno poduzetništvo fokus koji bi trebalo nastaviti razvijati i poticati od ranih koraka.

Iz tvrtke Mako d.o.o. Osijek, predavanje je održala Ivana Vidović, Business Analyst Mono Softvare i Asistent prodaje u obiteljskoj tvrtci Mako d.o.o., s temom: Primjer uspješnog obiteljskog poduzetništva.

Zahvaljujući velikom iskustvu i dinamičnoj strukturi tvrtka danas posluje na svim vodećim europskim tržištima potvrđujući svoj status modne marke u proizvodnji pletene odjeće.

Sudionici skupa su se mogli upoznati s čimbenicima nužnim za rast i konkurentnost tvrtke, suvremenim trendovima u maloprodaji te identificirati uspješnu strategiju izlaska na inozemno tržište.

Mislav Barić, mag.geogr., voditelj projekata u udruzi za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek je predstavio inovativne pristupe u području zaštite okoliša, inovativne ekoturističke programe i valorizacije prirodnih vrijednosti kroz projekte Zelenog Osijeka kao nevladine organizacije i Eko centra, te turističke agencije Zlatna Greda kao poduzetničke prakse čiji je Zeleni Osijek pokretač.

Osim komercijalnih ekoturističkih usluga za građane i mjesta aktivnog boravka u divljini Baranje, Zlatna je Greda ujedno mjesto održavanja brojnih aktivnosti, konferencija, edukacija, manifestacija integriranih u projekte Zelenog Osijeka.

Glavne teme projektnog djelovanja su zaštita prirode i okoliša, zagovaranje unaprjeđenja javnih politika, otklanjanje problema u okolišu koordinacijom između građana i odgovornih institucija, podizanje ekološke svijesti i znanja građana o klimatskim promjenama, održivom gospodarenju otpadom, energetici i održivom korištenju prirodnih resursa. Međutim, projekti po kojima je Zeleni Osijek prva nevladina organizacija u Hrvatskoj koja je započela s takvom vrstom aktivnosti u okviru velikih međunarodnih konzorcija su obnova riječnih i vlažnih staništa na području UNESCO-vog Rezervata biosfere M-D-D  te inovativni ekoturistički programi koji su središnji dio ovoga predavanja.

Profesori struke koji imaju za zadaću i cilj educirati i motivirati mlade ljude, iskustva poduzetnika smatraju iznimno važnim.

Glavni ishod skupa je identificirati aktualnosti povezane s inovacijama i održivim poslovanjem  te prepoznati koristi korištenja digitalnih alata za razvoj poslovanja.

Voditeljica MŽSV

Tatjana Petrač, univ.spec.oec, profesor savjetnik                                                      Trgovačka i komercijalna škola: „Davor Milas“ Osijek

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
Static HTML
preskoči na navigaciju