Milenijsko natjecanje – tim TRGOS
Autor: Marinela Boras, 9. 12. 2023.

Učenici naše škole i ove su godine sudjelovali na Međunarodnom Milenijskom natjecanju iz kreativne industrije u organizaciji Ekonomskog fakulteta u Osijeku i Instituta Andizet. Svaki tim trebao je osmisliti kreativno idejno rješenje te ga predstaviti stručnom povjerenstvu. Natjecanje se održalo od 5. do 7. prosinca 2023. godine na Ekonomskom fakultetu u Osijeku.

Tim TRGOS čine učenice 4.K2 razreda Erna Brkić i Mirna Orešković pod mentorstvom profesorice Marinele Boras. Natjecale su se u kategoriji Kreativni kalendar, najbrojnijoj kategoriji za srednje škole, u okviru predmeta Engleski jezik. Učenica Erna Brkić sjajno nas je predstavila i prošle godine, a učenica Mirna Orešković zablistala je prošle godine na svojoj prvoj izložbi crteža. Ovaj put imala je priliku pokazati svoju kreativnost i oslikati kravate mitološkim motivima. Naime, tim TRGOS odabrao je kategoriju Mitologija, a tema je bila Tie (eng. Kravata).

Dan kravate obilježava se 18. listopada, stoga je taj dan tim TRGOS dobio ideju za svoje idejno rješenje. Odabrale su Dizajn kao Sektor kreativne industrije. Vrijednosti koje kravata simbolički prenosi su brojne, a tim je u svom predstavljanju izdvojio kulturu, uljudnost i poslovnu uspješnost. Uobičajeno ju nose muškarci na posao ili prilikom važnih životnih trenutaka i svečanosti, ali u 21. stoljeću može se nositi i u neformalnom izdanju. S obzirom da se ne mora nužno nositi uz košulju, učenice su promovirale ''casual street style'' stil koji dopušta inovativnost u odijevanju.

Članice ovoga tima su žene, učenice, mlade djevojke pa je važna poruka koju su željele prenijeti izlaganjem i nošenjem kravate osvješćivanje o ljudskih pravima bez obzira na rod ili spol. Profesorica Boras je na predstavljanju nosila ,,woman's tie'' – žensku kravatu kao simbol emancipacije. Iako bi se kravata uklopila i u ostale teme, primjerice Glagoljicu, pa mi mogla biti oslikana glagoljičnim pismom, tim TRGOS odabrao je Mitologiju jer oslikavanjem mitoloških bića i pojava mogu nastati najkreativnije kravate, a također prenose snažnu poruku.

Osim što su željele naglasiti hrvatsko porijeklo kravate, cilj je bio učiniti ju međunarodnom prikladno ovom međunarodnom natjecanju i putem važnih poruka koje pronalazimo u mitologiji učiniti ju suvremenom. Učenice su pohvaljene od strane stručnog povjerenstva na odličnoj ideji, izvedbi i prezentaciji. Nagrađene su diplomama i prigodnim poklonima te su dale izjave medijima. Bila nam je iznimna čast sudjelovati u ovom međunarodnom natjecanju te se veselimo prijavi sljedeće godine.