Partner škola u projektu Mir je moj đir
Autor: Tatjana Radić, Marina Jukić, 10. 11. 2023.

„Svake godine do milijardu djece doživi neki oblik fizičkog, seksualnog ili psihološkog nasilja ili zanemarivanja. Osobe koje su bile žrtve nasilja u djetinjstvu cijeli život osjećaju utjecaj te činjenice na njihovo obrazovanje, zdravlje i dobrobit…“, dio je teksta prenesen iz Praktičnog priručnika Sprječavanje nasilja u školama Svjetske zdravstvene organizacije (Krug, Etienne, 2019.), koji je bio lajtmotiv projekta Mir je moj đir.

Nositelj projekta Mir je moj đir  šestu je godinu zaredom Dječji kreativni centar Dokkica iz Osijeka. Projektom se želi potaknuti zajednicu na aktivno promišljanje i djelovanje na prevenciji vršnjačkog nasilja kroz edukativne radionice za srednjoškolce i nastavnike i javna događanja uz sudjelovanje stručnjaka. Projekt se provodi uz financijsku podršku Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade. Škole partneri u projektu ove su godine bile: Obrtnička škola Osijek, Srednja škola Donji Miholjac, Graditeljsko-geodetska škola Osijek i naša, Trgovačka i komercijalna škola „Davor Milas“.

Ciljevi su projekta: senzibilizirati srednjoškolce na području Osječko-baranjske županije za prevenciju vršnjačkog nasilja kroz bolje razumijevanje uzroka i posljedica vršnjačkog nasilja i ojačati ih u znanjima i vještinama nenasilne komunikacije i mirnog rješavanja sukoba te ih potaknuti na vršnjačku pomoć, ojačati odgojno-obrazovne djelatnike za primjenu kreativnih pristupa i metoda u radu s učenicima, ojačati srednje škole u provedbi kurikuluma za međupredmetnu temu Osobni i socijalni razvoj i senzibilizirati javnost za temu prevencije vršnjačkog nasilja.

Organizacija je projekta započela u siječnju 2023., a predviđeno je trajanje prosinac 2023. Na sastancima školskih koordinatora (za našu školu Tatjana Radić, prof. i Marina Jukić, prof.) i organizatora projekta Dokkice dogovoreni su organizacijski uvjeti i termini održavanja radionica. U našoj je školi održano ukupno 8 radionica na kojima je prisustvovao 171 učenik. Radionice su održane u listopadu: 18. listopada u 1.K1., 2.K1., 3.K1. i 4.K1. razredu, a 26. listopada  u 1.1., 2.K2., 3.K2. i 4.K2. razredu. Tijekom radionica educirano je osam nastavnika.

Učenici i nastavnici puno su naučili o uzrocima i posljedicama vršnjačkog nasilja i kroz praktične radionice stekli vještine nenasilne komunikacije i mirnog rješavanja sukoba. Nakon svake je radionice izvršena evaluacija učenika i nastavnika.

Osvrt na radionicu Mir je moj đir udruge Dokkica

Radionicu o vršnjačkom nasilju održala nam je voditeljica iz Dokkice u srijedu 15. 10. 2023. Radionica je trajala dva školska sata. Bilo je zanimljivo i smatram da bi trebali imati više takvih predavanja i radionica jer je vršnjačko nasilje prisutno svuda oko nas i na to treba utjecati prevencijom i osvješćivanjem. Sviđa mi se što smo mogli izraziti svoje mišljenje i što smo mogli diskutirati o raznim temama koje se tiču vršnjačkog nasilja. Osobno podržavam takva predavanja. Voditeljica je bila ljubazna, draga, simpatična i imala je dobre ideje kako bismo mogli spriječiti nasilje oko nas. Sve je naše ideje  podržala te izrazila vlastito mišljenje i dala jasno obrazloženje zašto možda neka naša ideja ne bi bila dobra. Voljela bih prisustvovati sličnim predavanjima i smatram da treba poticati nas mlade na sudjelovanje i izražavanje mišljenja i ideja kako bi nas dodatno poučili o tome kako reagirati ako se nađemo u susretu s vršnjačkim nasiljem i kako je ispravno reagirati te nam dati jasno do znanja da uvijek ima način da se nasilje zaustavi i da se iz njega izađe.

Radionica Dokkice na temu Mir je moj đir je  poučna te meni osobno zanimljiva i korisna.

Josipa Boroš, 2.K1