Stručno putovanje na Međunarodni sajam inovacija i Poduzetničku akademiju u Zagrebu, 27. rujna 2023.
Autor: Sandra Brajnović, 2. 10. 2023.

Bilo nam je zadovoljstvo posjetiti međunarodnu izložbu inovacija, prototipova i poslovnih planova Budi uzor/Inova 2023. koje se održalo u Zagrebu od 26. rujna 2023. godine do 28. rujna 2023. godina. Profesorica naše škole Tatjana Petrač, prof. savjetnica organizirala je putovanje u suradnji s Tera Tehnopolis d.o.o. Osijek, a prof. Sandra Brajnović pratila je pet učenika/ca naše škole razreda 3K1: Ana Barišić, Karlo Knežević, Stela Lončarić, Lara Strišković i Lea Vuletić na ovom stručnom putovanju u okviru predmeta Poduzetnišvo.

Naše putovanje u Zagreb, u srijedu, 27. rujna 2023. godine temeljilo se na posjetu zanimljivim inovacijama na Zagrebačkom Velesajmu, a najviše na promatranju natjecanja – finala u izradi i prezentaciji inovativnih poslovnih planova. Natjecatelji su bili podijeljeni u kategorije srednjih škola i kategorije studenata i svoj poslovni plan koji su predali žiriju trebali su predstaviti u tri minute (elevator peach). Svi smo bili oduševljeni njihovim prezentacijama i odličnim odgovorima na pitanja žirija.

U srijedu, osim finala natjecanja u pisanju i prezentaciji poslovnih planova održavala se i:

• Poduzetnička akademija – EIT Food start-up activity,
  • u okviru Poduzetničke akademije, održava se finale u natjecanju za pisanje poslovnih planova BUDI UZOR,
  • prezentacija proizvoda u okviru Gastro kutka Slavonije i Baranje,
  • B2B poslovni susreti INOVA/BUDI UZOR (poslovni susreti održavaju se od 26. do 28. rujna 2023. godine s mogućnošću fizičkog sudjelovanja te su otvoreni sve do 10. listopada 2023. godine za online sudjelovanje. Poslovni susreti nude  mogućnost za pronalazak partnera, kupaca, dobavljača i ostalih poslovnih susretima te su dostupni bez naknade.
  • Drugi dan međunarodne izložbe BUDI UZOR/INOVA koju smo imali prilike posjetiti,
  • Ostali zanimljivi sadržaji na TERA i ostalim štandovima.

P R O G R A M u kojem smo sudjelovali je sljedeći:

27. rujna 2023. godine, Zagreb

„Mislite na održivost danas, osigurajte budućnost sutra“

11:00 – 11:10 sati Registracija sudionika

11:10 – 11:20 sati Uvod i dobrodošlica

(Ana Nikšić Šarić, univ.spec.oec., direktorica TERA Tehnopolis d.o.o.)

11:20 – 11:45 sati Održivost poslovanja kroz ciljeve održivog razvoja (Sustainable Development Goals – SDG)  (prof.dr.sc. Anamarija Delić, Ekonomski fakultet u Osijeku)

11:45 – 12:10 sati Zlouporaba ciljeva održivosti (eng. Green Washing) (prof.dr.sc. Julia Perić, Ekonomski fakultet u Osijeku)

12:10 – 12:20 sati Internacionalizacija poslovanja u okviru projekta Enterprise Europe

Network (Europska poduzetnička mreža – EEN)

(Anita Stipić, Hrvatska gospodarska komora – HGK)

12:20 – 12:30 sati PAUZA

12:30 – 14:00 sati Finale natjecanja za najbolji poslovni plan BUDI UZOR

(Elevator pitch prezentacije finalista)

14:00 – 15:00 sati Rad žirija

(Tina Pahić – Hrvatska gospodarska komora, Anamarija Delić –

Ekonomski fakultet u Osijeku, Maja Škoda – HAMAG-BICRO, Ozren

Pavlović Bolf – Ministarstvo turizma, Hrvoje Galičić – HBOR)

*Nastavak Poduzetničke akademije – EIT Food start-up acitivity za vrijeme rada žirija

14:00 – 14:10 sati PAUZA

14:10 – 14:25 sati Sufinanciranje zaštite intelektualnog vlasništva za mala i srednja poduzeća

(Igor Bošnjaković, Državni zavod za intelektualno vlasništvo)

14:25 – 14:40 sati Financiranje deep tech inovacija

(Karlo Kukec, Invento Capital Partners – EIT Urban Mobility HUB Croatia)

14:40 – 14:55 sati Predstavljanje EIT Health zajednice znanja i inovacija

(Siniša Peleš, Centar za istraživanje, razvoj i transfer tehnologije,

Sveučilište u Zagrebu – EIT Health HUB Croatia)

14:55 – 15:10 sati Proizvodni inovacijski izazov u službi razvoja start-up tvrtki

(Dr. Sc. Mihael Gudlin, EIT Manufacturing HUB Hrvatska)

15:10 – 15:20 sati pauza

15:20 – 16:00 sati Finale natjecanja za najbolji poslovni plan BUDI UZOR – proglašenje pobjednika i fotografiranje

Prvu nagradu u kategoriji srednjih škola osvojila je Srednja obrtnička škola iz Požege sa svojim poslovnim planom i prezentacijom – novi materijal za oblaganje zidova kuća i zgrada.

Puni dojmova i želje za sudjelovanjem na ovakvom natjecanju sljedeće godine došli smo u Osijek obogaćeni iskustvom, znanjem i novim prijateljstvima.