Obilježavanje Dana ružičastih majica 2022.
Autor: Marinela Boras, 9. 3. 2022.

Pink Shirt Day ili Dan ružičastih majica održao se 23. veljače 2022. Ovaj dan obilježava se svake godine u svrhu prevencije vršnjačkog nasilja. Osim prigodnih aktivnosti u Školi i Učeničkom domu, ovaj smo važan datum obilježili i online.

Prof. Boras je kreirala događaj Pink Shirt Day 2022 putem međunarodne platforme eTwinning. U događaju je sudjelovalo čak 168 nastavnika iz raznih europskih zemalja. Profesori i stručni suradnici su mogli podijeliti primjere dobre prakse. Primjerice, prof. Lorenzo iz škole iz Španjolske je podijelila s kolegama kako poučava učenike borbi protiv nasilja na internetu. Smatra da kao učitelji, nastavnici i profesori imamo moralnu obvezu osvijestiti učenicima važnost poštivanja ostalih pojedinaca, a posebice njihovih vršnjaka. Ističe digitalni svijet jer je u njemu lakše nekoga verbalno napasti s obzirom da se zlostavljači skrivaju iza ekrana. Govori da se zlostavljanje iz fizičke učionice prenijelo u virtualni svijet. Preporučuje aplikaciju DQ WORLD s obzirom da radimo s novim generacijama učenika tzv. digitalnim urođenicima.

Nastavnici su osmislili razne aktivnosti za učenike, a pouka je da mladi trebaju pripaziti na vlastite riječi jer ne znaju kako će ih druga osoba primiti. Trebali bismo i dalje kao odgojno-obrazovni djelatnici podizati svijest o ovom gorućem problemu te biti primjer učenicima – kako se prema ostalima odnositi s poštovanjem i imati razumijevanja za njihove probleme.