preskoči na sadržaj

Trgovačka i komercijalna škola "Davor Milas"

Login
VIRTUALNA ŠETNJA

Dobrodošli na virtualnu šetnju
TRGOS

Videoprezentacija škole

Raspored sati

ŠKOLSKI Wi-Fi

eDnevnik

GOOGLE UČIONICE

Potrebno je napraviti sve što piše u OBA dokumenta

Info centar za mlade

Brojač posjeta
Ispis statistike od 21. 11. 2012.

Ukupno: 4137336
Ovaj mjesec: 210
Ovaj tjedan: 922
Danas: 42
Škola i partneri

Besplatan web

Web hosting

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Okrugli stol Kreativni pristupi i metode u prevenciji vršnjačkog nasilja u sklopu projekta Mir je moj đir

Uoči Međunarodnoga dana dječjih prava 20. studenoga, Dječji kreativni centar Dokkica i Filozofski fakultet u Osijeku organizirali su okrugli stol Kreativni pristupi i metode u prevenciji vršnjačkog nasilja  koji se održao u utorak 7. studenoga 2023. od 10:00 do 12:00 sati u Svečanoj dvorani Filozofskog fakulteta u Osijeku. Okrugli je stol kruna projekta Mir je moje đir čiji je opći cilj potaknuti zajednicu na aktivno promišljanje i djelovanje u području prevencije vršnjačkog nasilja među mladima.


Na okruglom su stolu govorili: prof. dr. sc. Goran Livazović s Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta Osijek (podtema: Istraživanje i prevencija nasilja u školi.), dr. sc. Karlo Bojčić s Odsjeka za pedagogiju FFOS (podtema: Rezultati istraživanja u doktorskom radu Rizični i zaštitni čimbenici u razvoju fizički agresivnog ponašanja djece predškolske i mlađe školske dobi), izv. prof. dr. sc. Ana Kurtović, Odsjek za psihologiju FFOS (podtema: Uloga kvalitetnih, sigurnih i podržavajućih odnosa odraslih s djecom i mladima u zaštiti i promociji dobrobiti mladih, prevenciji nasilja i zlostavljanja te osnaživanju otpornosti mladih.), Sanja Vladović, dipl. soc. pedagog, savjetnica pravobraniteljice za djecu, Regionalni Ured u Osijeku (podtema: Način rada i praćenja problematike vršnjačkog nasilja od strane pravobraniteljice za djecu, posebno na uočene teškoće s kojima se susreću djelatnici odgoja i obrazovanja. Predstavljanje upozorenja, preporuka i prijedloga upućenih sustavu odgoja i obrazovanja.), Irena Ostrički, mag. bibl. et mag. educ. philol. croat., stručna suradnica knjižničarka, Poljoprivredna i veterinarska škola Osijek (podtema: Rad s mladima u okviru provođenja projekata, izvannastavnih aktivnosti, javne i kulturne djelatnosti, način na koji se područje tematizira, kreativne metode i pristupe Norveške akademije ljudskih prava i njihova primjena u srednjoj školi.), Nina Savić, pedagoginja i prof. talijanskoga jezika, Gimnazija Beli Manastir (podtema: Skriveno nasilje, s naglaskom na društvene mreže.), Vanja Marić, dipl. soc. pedagog, odgajatelj, Dom za odgoj djece i mladeži Osijek (podtema: Tretman djece i mladih žrtava nasilja unutar institucije. Iskustva u otkrivanju žrtava svih vrsta nasilja tijekom multidisciplinarne procjene.) i Ines Novak, dipl. iur., predsjednica Dječjeg kreativnog centra DOKKICA (podtema: Iskustva u provedbi aktivnosti prevencije vršnjačkog nasilja u suradnji sa školama i zajednicom u okviru izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja.). Moderatorica je bila Magdalena Bilić.

  

Izvješće s okruglog stola napisala je učenica 4.K1 razreda Gabrijela Levačić.

Izvješće s okruglog stola Kreativni pristupi i metode u prevenciji vršnjačkog nasilja

U utorak 7. studenoga 2023. g. na Filozofskom fakultetu u Osijeku, s početkom u 10:00 sati održan je okrugli stol pod nazivom Kreativni pristupi i metode u prevenciji vršnjačkog nasilja. Domaćini su bili Dječji kreativni centar Dokkica i Filozofski fakultet u Osijeku.

Uvodnu riječ preuzeo je dekan fakulteta prof. dr. sc. Ivan Trojan koji je pozdravio nazočne te zahvalio partnerima i kolegama na  odazivu i sudjelovanju na provedenim radionicama. Također je u kratkom govoru istaknuo važnost borbe protiv nasilja u školi i izvan nje te važnost educiranja mladih i djece o toj temi. Zatim je riječ preuzela Ines Novak, predsjednica udruge Dokkica koja nam je kroz svoju prezentaciju predstavila udrugu Dokkica, njezin moto "Mir je moj đir.", projekte i radionice koje provodi te  isticala važnost i ključan značaj onoga čime se Dokkica bavi, a ujedno i spominjući izvanredna postignuća koja je udruga postigla. Pred kraj njezine prezentacija pogledali smo video u kojem smo mogli vidjeti na koji način udruga provodi svoje radionice: kroz komunikaciju i povezivanje s djecom i mladima, raznim interaktivnim aktivnostima i odabirom dječjeg ambasadora mira. Zatim smo upoznali članicu udruge Enu, koja je ujedno i voditeljica projekta koji su se provodili u srednjim školama te nam je ukratko iznijela evaluacijske rezultate provedenih radionica. Izjavila je kako se većini djece i mladih svidjelo što su u zadanim aktivnostima bili aktivno uključeni te je navela brojne pozitivne komentare i doživljaje djece i mladih na održane radionice. Također je spomenula kako je provođenje tih radionica vrlo bitno jer ističu važnost konstruktivne komunikacije među vršnjacima, izražavanja svojih stavova i osjećaja te rješavanja konflikta. Oko 10:30 gosti predavanja su unijeli podatke o evaluaciji prezentacije kroz QR kod te su dobili priliku ostaviti i povratnu informaciju. Potom su govornici okruglog stola pojedinačno iznosili svoje stavove o pojmu vršnjačkog i nasilja općenito, načinima pridonošenja smanjenja nasilja u školi i izvan nje, sigurnosti u školama, o odnosima učenika s profesorima/učiteljima te povjerenju učenika prema profesorima. Također su se dotakli teme uzroka agresivnosti kod mladih, kod djece rastavljenih roditelja, djece koja su i sama žrtva nasilja, zanemarene djece itd. te su navodili razne pristupe i načine na koje takvoj djeci, ali i svojoj djeci u sličnim situacijama, pomoći. "Dok svaka škola ne bude "disala" nenasilje, mi nećemo imati učinkoviti sustav borbe protiv nasilja." ,  izjavila je predsjednica udruge Dokkica Ines Novak. Nakon glavnih izlaganja, voditelji događanja su publici pružili priliku postavljanja pitanja govornicima okruglog stola na koja su dobiveni odgovori o konkretnim metodama pristupa djeci i mladima na nastavi te njihovo osvješćivanje o pojmu nasilja te isticanju važnosti svake od emocija koje osjećaju, potom o buđenju svijesti odgovornosti kod djece, a posebice mladih. Bile su navedene i tehnike smirivanja koje individuama pomažu kod ublažavanja stresnih situacija te se time izbjegavaju moguće negativne reakcije.

Po završetku sastanka okruglog stola u 12:15 sati, voditelji predavanja srdačno su zahvalili svim posjetiteljima, sudionicima i govornicima na odazivu i sudjelovanju, te su, kao mali znak pažnje, svi posjetitelji na poklon dobili rokovnik i platnenu torbu s utisnutim motom udruge Dokkica "Mir je moj đir" te su svima podijeljeni letci s temama rasprave govornika okruglog stola. Ispunjeni ugodnim dojmovima i novim iskustvima, sudionici su, uz srdačne pozdrave, napustili dvoranu.

Gabrijela Levačić, 4.K1

Fotografije: Karlo Knežević učenik 3.K1 razreda

Osječka TV - YouTube





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju