MŽSV u Vukovaru, 20.10.2023.
Autor: Kristina Jurić, 23. 10. 2023.

U Domu učenika Vukovar 20. listopada 2023. održano je Međužupanijsko stručno vijeće odgajatelja u učeničkim domovima Osječko-baranjske, Požeško-slavonske i Vukovarsko-srijemske županije.

Nakon uvodne riječi nove voditeljice MŽSV-a, Jelene Lovković, prof. i ravnatelja Doma učenika Vukovar, Željka Hegeduša, prof., predstavljen je Plan i program Međužupanijskog stručnog vijeća odgajatelja, održano predavanje i radionica: „Povezanost komunikacije i skrivenog kurikuluma“, predavačica je bila izv. prof. dr. sc. Renata Jukić s Filozofskog fakulteta u Osijeku te je predočen primjer dobre prakse: „Medijska pismenost – večeri u boravku“, predavačica je bila kolegica iz Učeničkog doma Srednje škole Pakrac, Katarina Ruškan-Simić, prof. Izv. prof. dr. sc. Renata Jukić govorila je skrivenom kurikulumu koji postoji u svim oblicima zajednice te je bitan za mentalno zdravlje učenika, ali i samoga nastavnika. Predstavila ih je kroz četiri modela kurikulumske ideologije (Schiro, 2008) koji slijede potrebe različitih društvenih grupa su: ideologija znanstvenih postignuća (slijedi potrebe akademskih disciplina); ideologija društvene učinkovitosti (slijedi potrebe društva); ideologija usmjerena prema učeniku (slijedi potrebe pojedinca) i ideologija društvene rekonstrukcije (slijedi potrebe pojedinca i zajednice). Nakon iscrpnog predavanja, svojom radionicom predstavila se i kolegica Ruškan-Simić. Bilo je govora i o online seksualnom zlostavljanju te zamkama interneta. Iz Učeničkog doma Trgovačke i komercijalne škole „Davor Milas“ Osijek na Vijeću su bili odgajatelji Boris Bošnjak, dipl. iur. i Kristina Jurić, prof.