Više od 800 nastavnika, ravnatelja, znanstvenika i edukacijskih stručnjaka okupilo se od 9. do 11. travnja u Rovinju na CARNET-ovoj konferenciji za korisnike pod nazivom “CUC2025: Od inspiracije do akcije” kako bi raspravljali o ključnim izazovima i mogućnostima koje donosi umjetna inteligencija.

Središnje teme ovogodišnje konferencije obuhvaćale su primjenu umjetne inteligencije u učionici, ravnotežu života u digitalnom dobu te nove pristupe inkluzivnom i održivom obrazovanju. Tijekom trodnevnog programa, sudionici su imali priliku birati između više od 120 aktivnosti, uključujući interaktivna izlaganja, radionice, panel rasprave, BoF sesije.

Poseban naglasak stavljen je na projekt Primjena digitalnih tehnologija temeljenih na umjetnoj inteligenciji u obrazovanju – BrAIn, čiji su rezultati i istraživački uvidi predstavljeni kroz niz stručnih izlaganja.

 „Uvođenjem kurikuluma o umjetnoj inteligenciji svrstali smo se među samo nekoliko zemalja u svijetu koje su prepoznale potrebu upoznavanja učenika s potencijalom i utjecajem digitalnih tehnologija i umjetne inteligencije već u osnovnoj školi. Učenici tako imaju priliku aktivno proučavati i kritički promišljati o novim tehnologijama, upoznati se s etičkim izazovima te dobiti stvarne uvide o mogućnostima tehnologije koja će obilježiti njihovu budućnost“, naglasio je Juraj Bilić, pomoćnik ravnatelja za Sektor za umjetnu inteligenciju i voditelj projekta BrAIn.

Konferenciji su prisustvovale profesorica ekonomske grupe predmeta Katarina Rimac, koja ove godine u našoj školi provodi projekt BrAin za učenike 1. i 2. razreda, te Tatjana Radić, profesorica informatike. Sudjelovale su na radionicama i predavanjima o umjetnoj inteligenciji, kako bi i sljedeće godine što uspješnije provodile projekt BrAin. Učenici koji su ove godine krenuli eksperimentalno u projekt, nastaviti će proširivati svoja znanja o AI u naprednom projektu 2. razine, a istodobno ćemo pokrenuti i novu grupu za učenike 1. razreda, koje ćemo uvesti u svijet umjetne inteligencije i zainteresirati ih za korištenje novih tehnologija.

Neke od radionica i zanimljivih tema bile su: Personalizirano obrazovanje uz pomoć AI, (H)A HA efekt – Humor kao alat za digitalnu ravnotežu u nastavi, Kako zainteresirati učenike za temu kibernetičke sigurnosti – tips & tricks, Tehnologija i dobrobit mladih…

I da ne zaboravimo, bilo je i zabavnih sadržaja, od kojih je definitivno najatraktivniji bio kviz sa Moranom Zibar, lovkinjom kviza Potjera.

Veselimo se i sljedećem CUC-u 2026!

Skip to content