Autor: Kristina Jurić, 28. 3. 2017.

U Učeničkom domu je 28. 2. 2017. održana uvodna radionica „Samopredstavljanje“: projekt Znanjem protiv ovisnosti – Trening socijalnih vještina. Radionici je nazočilo dvanaest učenika, a održale su je Martina Perković, prof. i Kristina Jurić, prof.

Na samome početku dogovorili smo pravila rada u grupi. Kako bismo „razbile tremu“, kolegica Perković i ja smo se predstavile, a zatim i učenici. Sudionici su predstavili najvažnije osobe u njihovu životu, najveći životni uspjeh, svoje vještine, svoje želje za budućnost i  životni moto. Propitali smo ih o određenim aspektima njihova života, stavljajući akcent na ideju o pokretanju projekta, ciljevima i načinom rada i uvježbavanja socijalnih vještina kroz igranje uloga i postavljenjem zadataka. Učenici su prokomentirali navedene informacije i iznijeli svoje sugestije o tome kako bi svojim prijateljima pojasnili pojam socijalnih vještina i kako bi ih prepoznali. Nakon diskusije odredili smo ključne značajke socijalnih vještina: osoba ih svjesno odabire, moguće ih je naučiti i imaju svoj cilj i namjeru. U radionici su obuhvaćene osnovne socijalne, interakcijske, emocionalne te kognitivne vještine. Nakon radionice, kolegica Perković i ja smo sudionicama podijelili Upitnik samoprocjene, uz napomenu da će napisani podaci biti dostupni samo CNZD-u a za potrebe Projekta. Nakon aktivnosti Uvodne radionice, učenici su dobili „košuljice“ za odlaganje radnih materijala te smo nakon komentara i pitanja zaključili radionicu i najavili sljedeću temu, odnosno socijalnu vještinu.

Kristina Jurić, prof.