ORIGAMI RADIONICA
Autor: Kristina Jurić, 23. 4. 2016.

O Origami (jap.; oru = savijanje, kami = papir) tradicionalna je japanska vještina kreiranja modela od papira. Tradicionalno se koristi kvadrat, ali postoji veliki broj modela koji se radi od drugačijih oblika papira - pravokutnika, trokuta itd. Origami se dijeli na tradicionalni i modularni, u kojem se više dijelova povezuje u cjelinu.Ne postoje precizni podaci o tome, kada je origami nastao. Najčešće se povezuje s izumom papira u Kini oko 2. stoljeća pr. Kr. Iako je tamo najvjerojatnije i nastao, origami je pravi procvat doživio u Japanu, gdje se tretira kao nacionalna umjetnost. Pored Japana, ova vještina se pojavila i u drugim dijelovima svijeta, primjerice u Španjolskoj, gdje je poznata pod imenom "papiroflexia".Već u 8. stoljeću, origami je postao sastavni dio raznih ceremonija u Japanu. Samuraji su razmjenjivali darove, koji su na sebi imali ukrase "tuti" - savijene trake papira. Za vrijeme obreda šintoističkih vjenčanja, korišteni su origami leptiri, koji su simbolizirali mladence. Učenik Ugostiteljsko – turističke škole Osijek Ivan Mitrović, zajedno s voditeljicom radionice (Kristina Jurić, prof.) pokazao je učenicima kako se izrađuju jednostavniji oblici, nakon ove radionice, održana je još jedna gdje smo se morali više potruditi kako bismo dobili slikovite papirne oblike.

Kristina Jurić, prof.