Eko dan u Slavonskom Brodu
Autor: Tatjana Radić, 23. 3. 2015.

U petak, 20.03.2015. učenice prvog razreda i članice eko- skupine Maja Š. i Marija R. u pratnji odgajateljice Mirne Ažić zaputile su se na izlet u Slavonski Brod koji je organizirao Srednjoškolski đački dom koji nas je za dobrodošlicu počastio finim čokoladnim muffinima.

Nakon kratke vožnje došli smo u Slavonski Brod. Prva postaja bila je Tvrđava Brod. Prošetali smo masivnim kompleksom Tvrđave uz pratnju vodiča, te se slikali pokraj kapelice. Zatim smo posjetili Tvrđavski zatvor te Muzej tambure u kojemu smo slušali o povijesti i izradi tamburica. Nakon toga, prošetali smo gradom do kipa Ivane Brlić- Mažuranić gdje smo slušali o njezinom životu i iznimnom doprinosu hrvatskoj književnosti.

Šetnju smo nastavili uz Savu gdje smo se zaustavili uz kip Potjeha iz priče 'Kako je Potjeh tražio istinu' te malo odmorili. Zatim smo posjetili Franjevački samostan i crkvu Presvetog Trojstva. Za kraj posjetili smo Hrvatski institut za povijest gdje smo imali izuzetnu čast pogledati originalni rukopis Šegrta Hlapića te pisma koja je Ivana Brlić- Mažuranić pisala svojoj obitelji i prijateljima. Nakon razgledanja, zaputili smo se svi zajedno na zasluženi ručak.

Hvala Srednjoškolskom đačkom domu na gostoprimstvu i vrlo zabavnom i poučnom danu!