PROSLAVA EKO DANA
Autor: Tatjana Radić, 21. 4. 2012.

Proslava 10. jubilarnog Eko dana u organizaciji Srednjoškolskog đačkog doma je održana 29.3.2012., a tema je bila "Slavonska šuma".

Nakon što smo se sastali u Srednjoškolskom đačkom domu, doručkovali, popričali, uslijedila je prezentacija s prijašnjih Eko-dana. Prisjetili smo se lijepih uspomena i svi smo se složili da se ovih  deset godina, koliko se Eko dan obilježava, čini kao nekoliko. Pošto je prezentacija završila,  objašnjen nam je plan puta te smo krenuli  busom put  Bošnjaka.  Bošnjaci se nalaze oko 6 km od grada Županje. To je pretežito ruralno naselje gdje se većina stanovništva bavi poljoprivredom. U Bošnjacima smo posjetili Šumarski muzej koji je osnovan 2007.god., a djeluje u sastavu Hrvatskih šuma. Dočekao nas je domaćin muzeja i upoznao s time kako se nekada radilo, a kako danas. Vidjeli smo staro oruđe i shvatili kako je nekada trebalo puno više truda i rada da bi se nešto postiglo, napravilo. Naučili smo dosta o divljim životinjama (poprilična količina izloženih, prepariranih primjeraka!). Nakon novih saznanja i fotografiranja muzeja, krenuli smo na obiteljsko gospodarstvo koje se bavi ruralnim turizmom i proizvodnjom rakije. Kažu, neizostavno mjesto, kada se dođe u Bošnjake, "Matkova pecara". Ne, ništa se tu ne peca osim pokoje šljivovice, višnjevače, orahovca i ostalih napitaka koji sadrže alkohol. Šalu na stranu...bili smo ugodno iznenađeni gotovo idilično uređenim dvorištem, sobama s restauriranim antiknim namještajem i ugodnom, opuštajućim ozračjem. Pošto smo završili  obilaženje obiteljskog imanja, već pomalo gladni, uputili smo se u posjet Lovačkom domu Kunjevci gdje smo ručali i malo prošetali te udahnuli svježi šumski zrak. Nakon šetnjice i punih stomaka smo se vratili u Osijek. Da, bio je to dan bez stresa i žurbe ,pun smijeha i zaboravljenih problema u ugodnom društvu. Učenici su stekli neka nova poznanstva, a profesori malo popričali i onim stvarima o kojima inače ne stignu. Svima nama će ostati u lijepom sjećanju i s nestrpljenjem očekujemo i idući Eko dan.

Odgajateljica: Martina Perković