HUMANOST NA DJELU
Autor: Tatjana Radić, 4. 10. 2011.

Naše učenice ni ovaj put nisu propustile priliku pokazati odlučnost u praktičnoj primjeni plemenite ideje podizanja svijesti naših građanki o važnosti prevencije i ranog otkrivanja raka dojke. U suradnji s profesoricom Tatjanom Petrač pokazale su kako i mladi mogu biti savjesni i svjesni potencijalne opasnosti od zanemarivanje vlastitog zdravlja jer ova bolest ne poznaje dobne granice.

Dan ružičaste vrpce humanitarna je akcija čiji je glavni cilj upozoriti na važnost ranog otkrivanja raka dojke, jer se 90% oboljelih žena može izliječiti ukoliko se bolest otkrije u početnom stadiju. Ovu manifestaciju u Hrvatskoj organizira Hrvatski forum protiv raka dojke "Europa Donna" , a održava se prve subote u listopadu.

U svijetu od raka dojke godišnje oboli 1,3 milijuna žena, a umre ih 458 tisuća. U europskim se zemljama svake dvije minute otkrije jedan slučaj raka dojke dok svakih šest minuta zbog te bolesti umre jedna žena. Smatra se da će od raka dojke oboljeti jedna od deset žena.

U Osijeku je akcija održana na Trgu Ante Starčevića uz potporu gradonačelnika Krešimir Bubalo, a u organizaciji  Kluba žena liječenih na dojci MAMMAE Osijek čija je predsjednica Katarina Gantar istaknula kako na taj način žele potaknuti sugrađanke da povedu brigu o svome zdravlju.