KREATIVNA RIZNICA 2018.
Autor: Dora Radl Ćućić, 9. 7. 2018.

I  ove godine naša se škola može pohvaliti sudjelovanjem na događanjima četvrtog popularizacijskog simpozija kreativne industrije – Kreativna riznica, na Ekonomskom fakultetu u Osijeku. Od ove godine osim nastavnika škole predavači su bili i učenici naše škole.

Program četvrtoga popularizacijskog simpozija kreativne industrije – Kreativna riznica, otvorio je svoja vrata od 18. do 21. travnja svim zainteresiranima, profesionalcima i amaterima, kulturnjacima i umjetnicima, znanstvenicima i stručnjacima, ali i učenicima i studentima.

Krovna je tema ovogodišnjeg programa OS mreža kojom se ovaj jedinstveni simpozij u Hrvatskoj promiče u susretište onih koji promišljaju o sektorima kreativne industrije i platformu za istraživanje stajališta heterogenih kreativaca. Četiri dana svi zainteresirani mogli su besplatno sudjelovati na različitim radionicama koje su nastavljajući fakultetsku praksu ukazali na važnost prosperiteta kroz razvoj znanosti i njezine primjene u svim segmentima života.

Organizatori su razvili i mobilnu aplikaciju Kreativne riznice koja je primjerom spoja teorije i prakse kreativne industrije, učenja i primijene znanja. Aplikacijom se želi približiti simpozij širem krugu posjetitelja, a digitalno okružje ono je koje je svakodnevica mlađim dobnim skupinama, ciljnoj skupini ovogodišnjeg simpozija.

Simpozij se održao uz ugledna pokroviteljstva Predsjednice Republike Hrvatske, Sabora Republike Hrvatske, Ministarstva kulture, Ministarstva turizma, Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, Hrvatskog klastera konkurentnosti kulturnih i kreativnih industrija, Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, Studentskog zbora J. J. Strossmayera u Osijeku,  Grada Osijeka i Županije osječko-baranjske.

Osim pokroviteljstva i sponzora, veliku ulogu u organizaciji ovoga velikoga događaja imaju i partnerske ustanove, posebice Trgovačka i  komercijalna škola  „Davor  Milas“ u Osijeku, čija je suradnja primjerom uključivanja srednjoškolaca u sadržaje kreativne industrije, te Odjel za kulturologiju, koji pomaže svojim znanjima u komunikaciji s medijima, ali i analizi prijepora u kreativnoj industriji. Na besplatna događanja moguće je prijaviti se mobilnom aplikacijom Kreativne riznice ili mrežnim mjestom i time osigurati mjesto za umrežavanje u industriji projekata.

Profesorice Mirjam Džalto i Dora Radl Ćućić  i učenici Trgovačke i komercijalne škole Davor Milas Osijek Leo Ivanek i Adrian Buček održali su radionicu kojom su pokazali sudionicima radionice cjelokupni stvaralački put u ostvarivanju učeničkog filma te način na koji su učenici snimili vlastiti film. Približili su publici na jedinstven način cijelu povijest kinematografije, filmova, poznatih glumaca, tehnika dijaloga, naracije snimanja i mnogo više.

„Snaga iskrica u mreži“ (marketing posebnih područja)bila je radionica profesorica Tatjane Petrač i Mirjane Nedović. Leptirići su Udruga djece sa poteškoćama u razvoju, i ideja je podići svijest javnosti i utjecati da se više umreže u društvo, a kroz radionicu su im dali podršku (kroz društveno odgovorno ponašanje). Cilj je bio osvijestiti javnost o postojanju takve djece koja mogu doprinijeti dobrobiti zajednici svojim aktivnim uključivanjem u svakodnevne poslove i događaje.

Važno je za istaknuti da su učenice 4k2 razreda  Ivana Rado, Katarina Tenžera, Ana Marija Majačić i Ana Lučić aktivno sudjelovale u volonterskom radu Kreativne riznice u kojem su bile vrlo uspješne i  time stekle iskustvo u praksi.