DJECA NAŠE ŠKOLE ZA DJECU AFRIKE
Autor: Tatjana Radić, 9. 5. 2011.

„Sa svakim nešto dijeliš, i više vas ste isti.
I pamti da je tako od prastarih vremena.“

(T. Ujević, Pobratimstvo lica u svemiru)

Svi mi dobro znamo da je pravo na obrazovanje temeljno pravo svakoga djeteta, ali nas žalosne činjenice u nekim dijelovima svijeta uvjeravaju da je to za neke još uvijek nedostižan san. Nigdje u svijet djeca nisu zakinuta za to pravo kao u Africi. U južnome području Afrike 45 milijuna djece ne ide u školu ne zato što to ne žele, nego zato što zbog iznimnog siromaštva, gladi ili bolesti to ne mogu sebi priuštiti. Na ove žalosne činjenice možemo reagirati tako da jednostavno slegnemo ramenima i kažemo onu poznatu rezigniranu konstataciju da se tu ionako ništa ne da učiniti, ili da se trgnemo i odlučimo djelovati pa makar to bila i verbalna podrška jer i lijepa riječ ne ostaje bez svoga plemenitoga učinka jer je sve međusobno prožeto i povezano i na duhovnoj i na materijalnoj razini. Svijet ne smijemo gledati kroz prizmu vlastite koristi i osobnog egoizma jer sve ono što se događa našim bližnjima i nama se u konačnici događa, a djeca Afrike i jesu naši bližnji iako nas dijele tisuće kilometra.

Naše učenice s puno ljubavi i truda lijepile su promidžbene materijale
po školi i sastavljale kasice u obliku kućica

Dakle, naša Škola odlučila je nešto učiniti. Inicijativa je došla od naše pedagoginje Ljubice Ljubojević koja je razradila jedan vrlo ambiciozan plan koji je išao za tim da svaki razred prikupi potrebna sredstva za jednogodišnje financiranje jednoga učenika. Korist bi bila obostrana jer bi afrička djeca primila potrebna sredstva za školovanje, a naši učenici bili bi oplemenjeni novim životnim sadržajima koji počivaju na uzajamnoj pomoći, bratstvu, odgovornosti i solidarnosti. Moramo s ponosom istaknuti da je akcija naišla na oduševljenu podršku svih naših učenika, njihovih profesora i razrednika. Djeca su pokazala veliko srce unatoč ekonomskoj krizi i često vlastitoj neimaštini. Nesebično su odvajala novac svakoga mjeseca, odričući se ponekog sendviča, soka ili slatkiša. Profesori u zbornici nisu zaostajali za njima pa se naša kasica ubrzo napunila do vrha. Zaista, da bismo bili plemeniti ne trebamo se razmetati velikim i javnim donacijama, potrebno je samo toplo srce i prijateljska ruka koja nudi ono što ima jer samo tako možemo izaći u susret potrebama bližnjega i dijeliti s drugima ono što po Božjoj dobroti posjedujemo.

Pedagoginja Ljubica Ljubojević inicirala je ovu plemenitu akciju i vodila je do kraja

Projekt Škole za Afriku u Hrvatskoj

Uključivanjem 51 hrvatske škole, Ured UNICEF-a za Hrvatsku priključio se 2008. godine provedbi projekta Škole za Afriku. 2009. godine u projektu sudjeluje 194 škola i oko 60000 djece, a naše su aktivnosti do sad bile usmjerene na pomoć djeci u Ruandi. Namjera nam je prikupiti sredstva kojima bismo pomogli izgradnju te obnovu škola i sanitarnih prostorija, osigurali opskrbu pitkom vodom, a za djecu bez roditeljske skrbi i onu koja žive u osobito teškim životnim uvjetima, omogućili nabavu školskih knjiga.

Što se može nabaviti donacijama

95 kn

stoje knjige i bilježnice za dva učenika za jednu školsku godinu

190 kn

stoje klupa i stolice za dva učenika

325 kn

omogućuje dodatnu edukaciju učitelja

500 kn

stoji sportska oprema za jednu školu

625 kn

stoji "škola u kutiji" - kovčeg pun stvari koje se mogu naći u učionici (bilježnice, olovke, gumice, škare, ploča), a koji se upotrebljava u izvanrednim situacijama. Svaki kovčeg ima dovoljno pribora za jednog učitelja i 80 djece.

10.700 kn

obnova i opremanje jedne učionice klupama i stolicama, pločom i učiteljskim stolom

25.000 kn

uspostava i opremanje centra za obrazovanje djece koja su napustila redovno školovanje