IZVJEŠĆE S 5. MEĐUNARODNOG ANDRAGOŠKOG SIMPOZIJA
Autor: Tatjana Petrač, 26. 5. 2017.

Biograd na Moru, od 17. – 19. svibnja 2017.

Agencija za strukovno obrazovanje je po peti put organizirala Međunarodni andragoški simpozij pod nazivom Modernizacija i internacionalizacija obrazovanja odraslih.

Ovo je bila prilika svima koji rade u obrazovanju odraslih da se upoznaju s najnovijim trendovima na ovom području i aktualnostima iz politika obrazovanja odraslih na nacionalnoj i europskoj razini te upoznaju s primjerima dobre prakse i iskustvima iz Njemačke, Nizozemske i Estonije.

Kroz bogat program simpozija istaknuti stručnjaci za obrazovanje odraslih informirali su sudionike, prenijeli im svoja iskustva, te omogućili da steknu nova andragoška znanja i vještine i time kvalitetu posla koji obavljaju podignu na još višu razinu.

Europska dimenzija simpozija je dodatno naglašena s obzirom da se njegova organizacija i provedba financiraju sredstvima iz Europskog socijalnog fonda kroz projekt Promocija cjeloživotnog učenja.

Posebno zanimljivo predavanje imala je Dijana Vican, predsjednica Povjerenstva za provedbu strategije obrazovanja. Akcijskom planu provedbe Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije bliži se rok usvajanja, a isti je sadržaj u svojoj radnoj verziji, na posljednje očitovanje, odaslan na adrese tridesetak ustanova – od obrazovnih do agencijskih kao i komora – koje će dati svoje posljednje primjedbe i pritužbe.

Sama obrazovna reforma, po predviđenim rokovima s 2019. godinom, značit će i promjenu u udžbenicima – novi sadržaji prilagođeni novom načinu učenja i usvajanja gradiva. Profesori će morati usvojiti nove modele poučavanja i predavanja kako bi se prilagodili reformi.

Obrazovanje odraslih mora uspoređivati standarde zanimanja i standarde kvalifikacija i prilagođavati ih društvenim, gospodarskim, kulturnim, umjetničkim i komunikacijskim potrebama društva.

Prisustvovala sam radionici Morane Koludrović pod nazivom: „Individualizacija nastavnog procesa u obrazovanju odraslih, te radionici Irene Ištvanić pod nazivom: „Razvoj standarda kvalifikacije – pisanje ishoda učenja“. O radionicama ću detaljnije na sastanku tima za samovrednovanje škole.

Još nije poznato kod koga će se raditi akreditacija ustanova za obrazovanje odraslih i o tome se upravo raspravlja

Tatjana Petrač, profesor mentor