Osijek Mini Maker Faire 2017
Autor: Tatjana Radić, 17. 5. 2017.

I ove godine je u Elektrotehničkoj i prometnoj školi u Osijeku, u subotu, 29. travnja održan Osijek Mini Maker Faire, drugi po redu, a prvi događaj takve vrste u Hrvatskoj, i šire u regiji. Posjetili su ga učenici 1.K1, 2.K2 i 3.K2 razreda sa svojim profesoricama informatike Jelenom Radlović i Tatjanom Radić.

Ovo je jedinstvena kombinacija sajma, konferencije i festivala gdje svi mogu pokazati svoje ideje i kreacije, te podijeliti znanje s drugim “makerima”. Izlagači su tehnološki entuzijasti, hobisti, znanstvenici, umjetnici svih vrsta i dobi – svima im je zajednička inventivnost, kreativnost i “sam svoj majstor” pristup stvaranju.

Originalni Maker Faire je održan u San Mateu, Kalifornija, i 2015. je proslavio desetu godišnjicu s više od 1100 izlagača i 145000 posjetitelja. Detroit, Kansas City, Atlanta, Milwaukee, Orlando, Pittsburgh, San Diego, Silver Spring, Ottawa, Lisabon, Pariz, Rim, Berlin, Newcastle, Hanover, Oslo, Trondheim, Seul, Singapur, Taipei, Tokio i Shenzhen su domaćini “velikih” Maker Faire događaja.

Osijek Mini Maker Faire organizirao je Osijek Software City u suradnji sa #labOS hacklabom i pod pokroviteljstvom Maker Media, izdavačem časopisa Make koji oko sebe okuplja globalni makers pokret.

Učenici su vidjeli razne zanimljive projekte koji uključuju robotiku, mikrokontrolere, računala, elektroniku, RC uređaje, virtualnu stvarnost, 3D printanje, lasere, raketarstvo, avio, auto i ino modelarstvo, stare obrte, interaktivnu umjetnost, zelene tehnologije, interaktivne igračke…

Isprobali smo virtualnu stvarnost, konzolu sa starom igricom Super Mario, probali voziti neke od igračaka-robota, i pogoditi „u sridu“ na robotskoj Sinjskoj alici. Dobro smo se zabavili i vidimo se i nagodinu.