"Mind the mind" - borba protiv stigme psihičkih poremećaja
Autor: Tajana Rogić Lončar, 28. 4. 2017.

Ove školske godine uključili smo se u kampanju Mind the mind – borba protiv stigme psihičkih poremećaja, koja se provodi 3.godinu za redom kao projekt Europske federacije udruga studenata psihologije (EFPSA-e). Radionica je održana u svim našim 2.razredima, a s obzirom da ju učenici ocjenjuju zanimljivom i korisnom, zasigurno ćemo nastaviti sudjelovati i sljedećih godina.

Stigma psihičkih poremećaja je značajan i veoma raširen fenomen koji ima štetan utjecaj na dobrobit pojedinaca i društva općenito. Nadalje, ova stigma može često spriječiti ljude da traže pomoć kada je ona potrebna. Uklanjanje stereotipa i učenje činjenica o psihičkim poremećajima predstavlja prvi korak ka boljem psihičkom zdravlju, zbog čega je iznimno važno educirati učenike već u mlađoj dobi.

Sadržaj radionice „Mind the Mind“ specijalno je izrađen za učenike srednjih škola, u dobi od 15-18 godina. Sastoji se od edukativnog materijala o psihičkim poremećajima, različitih igara s igranjem uloga, videa i interaktivnih rasprava. Svrha ove radionice je podići svijest učenika o psihičkim poremećajima i potaknuti raspravu kako bi se uklonila stigma i razvila empatija prema pojedincima koji su pogođeni psihičkim poremećajima.