Dan sigurnijeg interneta 7.2.2017.

Svake godine na drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca diljem svijeta obilježava se Dan sigurnijeg interneta. Cilj mnogobrojnih događanja i aktivnosti u kojima sudjeluju učenici, roditelji i nastavnici jest promicanje sigurnije i odgovornije uporabe on-line tehnologije.

Profesorice informatike Tatjana Radić i Jelena Radlović obilježile su Dan sigurnijeg interneta u 3.K1 razredu, te su na CARNetovom sustavu za online učenje – Loomen, izradile elektroničke obrazovne materijale, koje će moći pregledati svi zainteresirani učenici. Prolazeći kroz e-tečaj, učenici su proučavali moguće rizike korištenja interneta, nudili svoja rješenja za poboljšanje sigurnosti, te pogledali edukativne video uratke i stripove. Na temelju proučenih materijala, izradili su PowerPoint i Prezzi prezentacije, kao i Kahoot kviz za svoje vršnjake, kako bi ih potakli na razmišljanje o svom ponašanju na internetu, te što oni mogu sami učiniti kako bi sebe i svoje podatke zaštitili u elektroničkom svijetu.

U obilježavanje Dana sigurnijeg interneta uključila se i profesorica hrvatskog jezika Marina Jukić, koja je učenicima ponudila teme literarnih i kreativnih radova na prijedlog Centra za sigurniji internet.

Naime, obilježavanje Dana sigurnijeg interneta jest inicijativa Centra za sigurniji internet koji osigurava iznimnu podršku i pomoć uključenim institucijama u vidu materijala, organizacije online predavanja za učitelje i učenike, organiziranjem natjecateljskog kviza s vrijednim nagradama i brojnim drugim aktivnostima. Među literarnim radovima posebno se istaknuo rad učenika 3.k1 razreda Adriana Bučeka, koji će konkurirati u izboru najboljih radova iz cijele Hrvatske.

Psihologinja Tajana Rogić Lončar održala je taj dan radionicu iz ciklusa prevencije nasilja putem interneta u II.3 razredu. Ove radionice omogućuju učenicima da osvijeste pozitivne i potencijalno negativne posljedice vlastitog ponašanja na internetu te prepoznaju i razumiju e-nasilje i rizična ponašanja na internetu.

Naime, računala i pametni telefoni postali su dio naše svakodnevice i ne možemo osporiti da korištenje interneta ima brojne prednosti, poput sve veće dostupnosti informacija i znanja, lakše i brže komunikacije sa sugovornicima u bilo kojem dijelu svijeta. S druge strane, on-line tehnologija postavlja i brojne izazove i neželjene posljedice. Jedna od neželjenih posljedica aktivnosti na internetu jest upravo vršnjačko nasilje preko interneta, koje, iako noviji oblik nasilja, postaje sve rašireniji. Zbog toga će radionice tijekom veljače biti održane u svim drugim razredima.

Pred nama je i obilježavanje Dana ružičastih majica, poznatijeg kao Pink Shirt Day, koji se održava zadnje srijede u veljači.

Stoga će veljača u našoj školi biti u znaku borbe protiv nasilja među vršnjacima, kako onog „licem u lice“, tako i onog putem interneta.