PREDAVANJE O NAČINU FUNKCIONIRANJA I USTROJU EUROPSKOG PARLAMENTA
Autor: Tatjana Petrač, 3. 2. 2017.

Dana 30.01. 2017. u okviru predmeta Tehnika vanjskotrgovinskog poslovanja posjetila nas je Kristina Ribičić, stažistica u Europskom parlamentu ( tijekom studenog i prosinca) u uredu zastupnice Ivane Maletić u Bruxellesu i Strasbourgu.

Učenici Trgovačke i komercijalne škole "Davor Milas" Osijek, komercijalisti četvrtih razreda, poslušali su zanimljivo predavanje o Europskom parlamentu, načinu na koji funkcionira i na koji je ustrojen te iskustvu rada u Europskom parlamentu.

Cilj ovog izlaganja je učenicima što bolje približiti rad i način funkcioniranja Europskog parlamenta  i upoznati ih s vanjskotrgovinskom politikom Europske Unije i Europskog parlamenta.

Europski parlament je jedino neposredno izabrano tijelo EU-a i jedna od najvećih demokratskih institucija te vrste u svijetu. Petsto milijuna europskih građana izabralo je  sedamsto pedeset i jednog  zastupnika koji ih kao predstavnici zastupaju i bore se za njihova prava.Biraju ih birači iz 28 država članica Europske unije, svakih pet godina.

U pravilu se broj zastupničkih mjesta dodjeljuje razmjerno broju stanovnika svake države članice, od najmanje 6 (Luksemburg, Malta, Cipar) do najviše 96 mjesta (Njemačka).

Mjesta rada zastupnika su Bruxelles, Strasbourg i njihove izborne jedinice. Luxembourg je sjedište administrativnih službi Parlamenta (tzv. „Glavnog tajništva“).

Učenici su saznali i tko su naši zastupnici u Europskom parlamentu i pobliže su se upoznali s dnevnim rasporedom nihova prosječnog radnog dana koji nerijetko završava oko ponoći.

Poslušali smo i zanimljivosti o nejednakoj kvaliteti naizgled istih proizvoda u starijim i novijim državama članicama Europske unije, te kako se sada očekuje reakcija Vijeća i Komisije.

Na kraju izlaganja asistentica Kristina Ribičić nam je skicirala jedan svoj  radni dan te uz slajdove predočila unutrašnjost i izgled Parlamenta.

Učenike je najviše zanimala mogućnost odrađivanja prakse u inozemstvu i način na koji se mogu prijaviti za asistiranje.

Za svoje izlaganje Kristina Ribičić je nagrađena  aplauzom podrške i odobravanja..