TABAN 2016.
Autor: Ivica Mršo, 11. 10. 2016.

U ovogodišnjoj  baranjskoj hodnji vrijeme je odigralo ključnu ulogu. Kiša je padala od ranog jutra, a vremenska prognoza nam također nije išla na ruku jer je predviđala nastavak lošeg vremena tijekom cijeloga dana.

Zvali su i neki roditelji zabrinuti za zdravlje svoje djece, moleći nas da ipak otkažemo dogovorenu šetnju. Na zbornom mjestu se unatoč svemu pojavila mala, ali hrabra i odlučna grupa učenika koji su unatoč svemu bili spremni na trinaest-kilometarsko hodanje. Bilo je tu i nekoliko profesora koji su odlučili s djecom podijeliti i dobro i zlo pa smo čak, poslije kraćeg dogovora, i  krenuli. U tom trenutku smo dobili dojavu da je policija zbog lošeg vremena otkazala sigurnosnu pratnju pa se dalje nismo usudili ići jer se veći dio hodnje odvija po gusto prometnim cestama. Učenici su, naravno, bili razočarani, ali su ipak poslušali naše argumente i mirno su se vratili u sigurnost svojih domova. I profesori su bili vidno razočarani, ali su ipak donijeli jednoglasnu odluku da se hodnja ipak odradi. Bilo je to zaista lijepo i relaksirajuće druženje u hodu. U Bilju smo popili okrepljujuću kavicu i ojačani novopridošlim profesorima krenuli ka baranjskom restoranu Kormoran. I vrijeme se kao za inat popravilo pa nas je uskoro pozdravilo i sunce. To je još više pojačalo naš osjećaj žaljenja što su se djeca vratila. Ako ništa, bar smo naučili da onu često citiranu narodnu izreku: "Po jutru se dan poznaje." više ne uzimamo zdravo za gotovo. I to je nešto, zar ne?