DOSTOJANSTVENO SMO OBILJEŽILI DAN ŠKOLE
Autor: Ivica Mršo, 21. 9. 2016.

I ove godine (17. rujna 2016.) na poseban način smo  obilježili Dan škole kojim se sjećamo rođendana našeg učenika Davora Milasa čije ime ponosno nosimo. Bila je to prigoda za susret s obitelji Davora Milasa na Aninom groblju.

U dostojanstvenoj tišini i svečanoj tuzi položili smo vijenac i cvijeće na njegov grob, a 18 maturanata je zapalilo bijele svijeće koje simboliziraju njegovih 18 godina. Ravnateljica Sandra Brajnović je prigodnim riječima pozdravila obitelj i naglasila veličinu i značaj Milasove žrtve u ostvarenju slobode koju današnje mlade generacije trebaju znati cijeniti i poštivati. Milasova razrednica Mira Vrcan se sa suzama prisjetila onoga kobnog dana kada je u izmještenoj školi u Slovačkoj saznala za Davorovu pogibiju. Unatoč tome ostalu su joj brojne uspomene kojih se uvijek rado sjeća i dijeli ih sa svojim razredom u trenutcima godišnjica i posebnih okupljanja posvećenih sjećanjima na Davora. Davorov otac se obratio maturantima izrazivši svu bol koju i danas osjeća za poginulim sinom, pojasnivši im okolnosti njegova stradanja i značaj te bitke u obrani Osijeka.

Inače nam svima Davor Milas može biti uzor jer je i u tako ranoj mladosti znao donijeti hrabru i nesebičnu odluku kojom je ljubav za svoj narod znao staviti ispred vlastite sigurnosti jer je neposredno prije pogibije sa školom mogao otputovati na  sigurno u Slovačku, a svima nam je poznato da nema veće ljubavi od one kada netko život svoj položi za prijatelje svoje. I danas ga se mi stariji profesori sjećamo s poštovanjem, a njegovi školski prijatelji ne zaboravljaju posjetiti njegove roditelje na tužnu godišnjicu smrti.

Na ulazu u Školu možete vidjeti izloženu kopiju odlikovanja Reda Nikole Šubića Zrinskog koju nam je 29. travnja 2014. godine svečano uručio ministar branitelja Predrag Matić. Lijepo je prisjetiti se riječi koje nam je ministar Matić tada uputio:“ Kopija odlikovanja dodijeljena je Školi s ciljem da svakoga dana sadašnje, ali i buduće generacije učenika podsjeća na junaštvo Davora Milasa, da učenici znaju tko je bio Davor Milas i zašto njihova škola nosi to ime, ime čovjeka koji im je, uz brojne svoje suborce, omogućio sretno i mirno djetinjstvo.“

Kada ulazite u Školu sjetite se da trebate živjeti za svoje snove jer Davorov san je bila sloboda u kojoj se naši snovi mogu mirno ostvarivati.