REZULTATI NATJEČAJA ZA NAJBOLJE PJESNIČKO OSTVARENJE - HOMMAGE SHAKESPEAREU
Autor: Marina Jukić, 15. 5. 2016.

Grafička škola u Zagrebu raspisala je natječaj za najbolje pjesničko ostvarenje učenika srednjih škola u Republici Hrvatskoj. Natječaj je bio otvoren od 15. ožujka do 15. travnja 2016. a bio je u znaku četiristote obljetnice smrti jednog od najvećih svjetskih dramatičara – Williama Shakespearea, čije je stvaralaštvo i danas, unatoč vremenskoj distanci od četiristo godina, inspiracija, ali i zagonetka mnogim umjetnicima i znanstvenicima.

Lajtmotiv ovogodišnje Po(e)zitive bili su stihovi  Shakespeareova Hamleta koji nas podsjećaju na humanističko usmjerenje njegova stvaralaštva – čovjek je mjera svih stvari, središte svijeta te u sebi nosi cijeli svemir, ali i na one vrijednosti koje ustrajno njegujemo potičući stvaralaštvo među mladima.

„O Bože, mogao bih biti zatočen

u orahovoj ljusci i računati se

kraljem beskonačnog svemira

kad ne bi bilo da imam ružne snove.“

(Hamlet, II, 2; prijevod Mate Maras)

Na natječaj je pristiglo pedeset i sedam radova koji su potom poslani Povjerenstvu pod zaporkama. Svaki član Povjerenstva napravio je odabir od petnaest radova te su rezultati odabira svih članova zbrojeni.

Iako je natječajem bio propisan izbor pet pobjedničkih te petnaest radova koji će biti uvršteni u zbornik uz pobjedničke, Povjerenstvo je zbog velikog broja kvalitetnih radova donijelo odluku o sedam pobjedničkih radova te sedamnaest radova koji će uz pobjedničke biti objavljeni u zborniku. Zbornik će biti objavljen do kraja školske godine 2016. te će biti poslan učeniku i njegovom mentoru na adresu škole.

S ponosom predstavljamo jednu od pobjednica Po(e)(e)zitive, našu učenicu 2.k.3 razreda Katarinu Tenžeru, koja je pobijedila  prekrasnom i vrlo zrelom pjesmomČovjek bez duše.

Katarina i njena mentorica, profesorica Marina Jukić, pozvane su 13.5. 2016. na svečanu promociju u Grafičku školu u Zagrebu. U Grafičkoj školi u Zagrebu  su nas izvrsno dočekali ravnatelj i profesorica Bojana Pralica, organizatorica promocije. Pripremljena je izložba radova o Shakespeareu i kratka priredba na kojoj je naša Katarina čitala svoju pjesmu. Ravnatelj škole i predstavnik Agencije za odgoj i obrazovanje uručili su Katarini i mentorici priznanje i prigodan dar. Nakon promocije priređen je domjenak i druženje svih nagrađenih mladih pjesnika i njihovih mentora.

Čestitamo i Ani Perajici iz 3.k1 razreda i njenom mentoru, profesoru Dinku Jukiću, čija će pjesma Možda također biti uvrštena u zbornik.

Čestitamo učenicama i njihovim mentorima!

Nagrađena pjesma Katarine Tenžere

ČOVJEK BEZ DUŠE

Što je čovjek u ovom sumornom svijetu
Gdje muk se stvara
Čovjek bez duše, bez sna
Što ovim tlom hara.

Tko su oni da sa mnom upravljaju,
A čistu savjest nemaju,
Oni da mi sude
I na mene vrebaju

Ja sam samo biće, slučajni putnik kroz vrijeme
Prolaznik u mraku
Čovjek koji pati, tuguje, al´ hoda
Dašak vjetra u zraku

Al´ oni su uvijek ti koji svijet stvaraju
I lome, i kidaju i zemljom haraju
A ja sam samo biće koje se pred njima želi skriti
Ja sam samo čovjek, koji čovjekom želi biti.