Sanjarenje
Autor: Tatjana Radić, 12. 12. 2014.

Sanjaranje, naziv je izložbe slika likovne umjetnice Lidije Pavlić, otvorene u Srednjoškolskom đačkom domu Osijek. Tim je događajem, koji je okupio brojne Osječane, koji prate i cijene likovni rad Lidije Pavlić, počeo tradicionalni humanitarni projekt Advent, kojim se ove godine obilježava 60. obljetnica rada i osnutka Srednjoškolskog đačkog doma.

- Ovo je šesti adventski projekt kojim želimo uljepšati ovo predblagdansko vrijeme. Tema je ovaj put Žena, stoga je najbolji izbor bio predstavljanje likovnog stvaralaštva Lidije Pavlić. Uz to, organizirali smo brojne radionice s učenicama i prodajne izložbe, a sav prihod namijenili smo Socijalnoj samoposluzi u Vukovaru - rekla je Mirjana Režić, ravnateljica Srednjoškolskog đačkog doma.

Biranim riječima o stvaralaštvu Lidije Pavlić govorio je Zvonko Penović, pjesnik i publicist: “Svaka slika jedan je svijet. Sve zajedno čine galaksiju ljepote, one trajne, suštinske, iskonske. U Lidijinim slikama odnekud se pojavljuju simboli: nijemi, diskretni, tihi, okupani nostalgijom, vrelinom nepokorene nade u pogledu.”

Autorica Lidija Pavlić zahvalila je organizatorima i domaćinima te istaknula kako je ovih 20 slika uvertira u veliku izložbu njezinog stvaralaštva koju već dulje vrijeme priprema. “Imam dva poziva: učiteljica i slikarica, a zajedničko im je davanje, jer tako si uvijek dobitnik. Ja sam sanjar, jer jedino što nam preostaje je sanjati i vjerovati u snove”, rekla je slikarica. U prigodnom programu nastupile su učenice Doma, koje su pjesmom i stihovima obogatile ovu večer. Izložba je otvorena sljedećih tjedan dana. (Izvor: Glas Slavonije )

Sanjarenju su nazočili i učenici Učeničkoga doma Trgovačke i komercijalne škole „Davor Milas“, Osijek, inače, članovi dramske skupine doma: Vedrana Fišer i Mario Šapina te profesorica Kristina Jurić.