Odličje Davora Milasa u njegovoj Trgovačkoj školi
Autor: Tatjana Radić, 8. 5. 2014.

Osječka srednja Trgovačka i komercijalna škola Davora Milasa primila je  29. travnja 2014. kopiju odličja Reda Nikole Šubića Zrinskog kojim je odlikovan poginuli hrvatski branitelj i njihov učenik 1991. godine- Davor Milas.

Ravnateljica Sandra Brajnović i ministar Predrag Matić

Na prigodnoj svečanosti u Trgovačkoj i komercijalnoj školi Davora Milasa ministar branitelja Predrag Matić predao je ravnateljici Sandri Brajnović preslik odličja Red Nikole Šubića Zrinskog kojim je predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović posthumno odlikovao njihova učenika Davora Milasa. Davor Milas je kao maturant osječke Trgovačke škole odlučio 1991. godine odjenuti odoru hrvatske vojske i braniti Domovinu od srpske agresije. Poginuo je 5. prosinca 1991. godine u šumi Rosinjači tijekom jedne od najžešćih neprijateljskih akcija kojima su pokušali slomiti obranu Osijeka. Tada je uz Davora Milasa poginulo još 15 hrvatskih branitelja, pripadnika 106. osječke brigade. Od svibnja 2005. godine zaslugom UHDDR-a, Temeljnog ogranka Sveti Rok iz Osijeka te gradskih i županijskih vlasti Trgovačka i komercijalna škola u Osijeku s ponosom nosi ime svog poginulog učenika Davora Milasa.

Davor Milas 1973. - 1991.

U prosincu prošle godine Davor Milas i njegovi suborci s Rosinjače odlikovani su Redom Nikole Šubića Zrinskog koji se dodjeljuje za najveći junački čin u Domovinskom ratu. Danas je na prigodnoj svečanosti u školi kopija odlikovanja završila među učenicima i profesorima kao trajni znak sjećanja na hrabri čin Davora Milasa u obrani Republike Hrvatske. Na svečanosti su, među ostalima, bili i Davorovi roditelji Marija i Vladimir Milas te njegova razrednica iz 1991. godine, profesorica Mira Vrcan.

Preuzeto s HRT-radio Osijek, autor: Davor Lončarić

Ravnateljica prof. Sandra Brajnović

Davorova razrednica prof. Mira Vrcan

Ministar branitelja g. Predrag Matić

Dožupan osječko-baranjski g. Dragan Vulin

Predsjednik Gradskog vijeća g. Anto Đapić

Predsjednik UHDDR-a "Sveti Rok" g. Zlatko Bebek

Pedagoginja prof. Ljubica Ljubojević

Učenik Mislav Kontić, autor domoljubne pjesme " 'Ko je to mojoj Hrvatskoj rušio sne?"

Davorova majka g. Marija Milas

Davorov otac g. Vladimir Milas