Međunarodni dan poezije 21.ožujka 2014.
Autor: Tatjana Radić, 3. 4. 2014.

Međunarodni dan poezije (engl. World Poetry Day) UNESCO je proglasio 21. ožujka 1999. godine s ciljem promoviranja čitanja, pisanja, objavljivanja i poučavanja poezije diljem svijeta. Na proglašenju praznika rečeno je da treba dati priznanje i poticaj nacionalnim, regionalnim i internacionalnim pjesničkim nastojanjima.

Prema podatcima koje posjeduje Nacionalni odbor za proslavu Dana poezije koji je od 1990-ih smješten na Floridi (SAD), Svjetski dan poezije slavio se još od 1505. godine. Uglavnom se obilježavao u listopadu, najčešće 15. listopada, na rođendan velikog rimskog pjesnika Vergilija. Sve do UNESCO-vog službenog proglašenja, praznik je naizmjenično slavljen u listopadu i studenom. Ta tradicija obilježavanja održala se do danas u mnogim zemljama.

Ovaj veliki dan obilježava se i u Hrvatskoj brojnim događanjima. Osim što je prvi dan proljeća i Međunarodni dan poezije, 21. ožujka je i rođendan hrvatskog književnika Ivana Gorana Kovačića.

III.K1 je s profesoricom Jukić na taj dan, uživajući u prvim zrakama sunca i cvrkutu ptica u parku Zrinjevac, čitao Matoševe pjesme.Svatko je izabrao njemu najdražu  i pročitao ju naglas.Osim što smo prema planu i programu trenutno u razdoblju hrvatske moderne, prisjetili smo se i da je prošlo već cijelo stoljeće od smrti velikog pjesnika, Srijemca, Slavonca, Antuna Gustava Matoša  (13.lipnja 1873. - 17.ožujka 1914.).