Nutricionizam
Autor: Kristina Jurić, 5. 4. 2022.

Nutricionizam ili znanost o prehrani mlada je znanstvena disciplina koja postoji oko 150 godina, a bavi se razmatranjem odnosa između čovjeka i hrane i sve što proizlazi iz tog odnosa. Radi se o primijenjenoj prirodnoj znanosti o hranjenju tijela koja proučava odnos između čovjeka i hrane i implikacije koje proizlaze iz tog odnosa i reflektiraju se na psihološki, sociološki, fiziološki i biokemijski aspekt.

Temelji se na osnovnim principima kemije, biologije, matematike, fizike, biokemije, anatomije, genetike, toksikologije, imunologije. U praksi obuhvaća i principe znanosti poput poljoprivrede, prehrambene tehnologije, biotehnologije, antropologije, medicine, sociologije, psihologije i ekonomije.

U srijedu, 30. 3. 2022., u večernjim satima, u Učeničkom domu Trgovačke i komercijalne škole Osijek, održano predavanje o nutricionizmu i važnosti pravilno "složenih" obroka i unosa tekućine kod sveopće populacije, a poseban naglasak je bio na sportašima i vegetarijancima. Predavač je bio Kristian Mihaljev, magistar nutricionizma i znanosti o hrani, naš bivši učenik te smo izuzetno ponosni na njega.