Međunarodni dan žena, 8. 3.
Autor: Kristina Jurić, 9. 3. 2022.

Dan koji slavi ekonomska, politička i društvena dostignuća pripadnica ženskog spola – Međunarodni dan žena, širom svijeta obilježava se 8. ožujka.

Ovaj dan koji ističe ravnopravnost žena i muškaraca prvi puta prigodno je obilježen navedenog datuma 1909.  u SAD-u deklaracijom koju je donijela Socijalistička partija Amerike. Već sljedeće godine u Kopenhagenu je održana prva međunarodna ženska konferencija u organizaciji Socijalističke Internacionale gdje je službeno odlučeno da se svake godine 8. ožujka obilježava Međunarodni dan žena. Prijedlog ovoj inicijativi dala je slavna njemačka socijalistica Clara Zetkin. Otad se obilježavanje ovog dana proširilo Europom pa i diljem svijeta. A sve je počelo još 1857. u New Yorku kada su 8. ožujka u štrajk stupile radnice u tvornici tekstila, zahtijevajući bolje uvjete rada za žene. Demonstrantice je rastjerala policija, ali su žene dva mjeseca kasnije osnovale svoj sindikat. Protesti žena nastavili su se i sljedećih desetljeća, od kojih je najpoznatiji bio 1908., kad je 15 000 žena marširalo kroz New York tražeći kraće radno vrijeme, bolje plaće i pravo glasa. Tragom prošlih i budućih žena, naše su učenice Lea, Tamara i Ana uz mentorstvo svoje odgajateljice Nikoline Lukačević, prof., osmislile plakat lijepih i motivirajućih poruka u obliku origami leptirića koje možemo ponijeti svojim kućama. Neka na vam današnji dan bude ispunjen parfemom s mirisom radosti, iskricom snage i inspiracije i okusom sreće!

pogledajte video