NAŠA ŠKOLA: MOST SURADNJE OSIJEK - BEČ
Autor: Tatjana Radić, 16. 11. 2011.

Mislim da nije potrebno posebno naglašavati zajedničku prošlost Austrije i Hrvatske i kulturne veze koje su stoljećima bile itekako snažne, a koje su opet oblikovale i naš nacionalni identitet koji nas s pravom svrstava u zemlje europskog kulturnog kruga. U tom duhu u Osijeku djeluje Hrvatsko-austrijsko društvo Osijek koje promiče suradnju dvaju naroda.

Cilj im je pokazati Osijek kao grad susreta, dijaloga i kulture, podsjetiti na stoljetnu multikulturalnost i multietničnost njegovih građanki i građana i ukazati na povezanost na području arhitekture, likovnih umjetnosti i književnosti između Osijeka, Austrije i Europe.

U tom duhu je Austrijska čitaonica otvorila natječaj među osječkim učenicima s temom Austrija u Osijeku – Hrvatska u Beču. Naša profesorica njemačkog jezika Marijana Sičenica vidjela je u tome prigodu da naši učenici fotografijom i pisanom riječi izraze svoj stav o vlastitim shvaćanju značaja austrijske tradicije u današnjem smislu. Naš učenik Krešimir Pušić (II.K1) dao je jedan zanimljiv i humorom obojen pristup ovoj temi. Napisao je jedan zanimljiv tekst od 250 riječi koji vam u cjelini donosimo. Vrijednost ovoga teksta prepoznala je i stručna komisija i dodijelila mu treće mjesto. Krešimiru čestitamo, a vas pozivamo da i vi nekom drugom prigodom okušate vlastitu kreativnost i znanje.

3. Platz:  Krešimir Pušić (15 Jahre)

Hallo!

Das ist ein Foto von mir selbst und meiner Vorstellung von einer süßen Verbindung zwischen Österreich und Kroatien. Sie können mich hier sehen, wie ich an einem Tisch sitze und wie sich meine Osijeker Zunge auf die Mozartkugeln und eine Julius Meinl Kaiser Melange freut.

Mmmmmm… Mozartkugeln sind meiner Meinung nach so lecker. Ihre leichte Süße erinnert meine Zungenspitze sofort an Österreich.

Persönliche Erfahrungen können am Besten dazu beitragen, sich ein persönliches Bild von einem Land zu machen, z.B. meine persönliche Erfahrung sagt mir, dass österreichische Schokoladen toll sind. Über Österreicher weiss ich auch, dass sie sehr stolz auf ihre Landschaften sind, besonders auf ihre Alpen. Aus meiner persönlichen Erfahrung weiss ich, dass sie sehr stolz auf ihre Alpen sein dürfen, weil sie die beste Alpenmilch für ihre Schokoladen produzieren. Ich finde es auch toll, dass ich diese Schokoladen in Osijek kaufen kann.

Heutzutage haben gutes Essen und Gastronomie einen grossen Einfluss auf die Beziehungen zwischen den einzelnen Ländern. Kroatien und Österreich, Osijek und Wien, haben sehr gute Beziehungen dank dem guten Essen. Das Wiener Schnitzel ist in meinem Haus in Osijek sehr beliebt. Zuerst wollte ich meine Familienmitglieder fotografieren, wie sie die besten Wiener Schnitzel, die regelmässig von meiner Mutter vorbereitet werden, genießen, aber ich habe mich doch für die Kugeln entschieden, weil sie so edel sind und man genießt sie zu besonderen Anlässen.

Julius Meinl Kaffee wird in den besten Kaffehäusern Wiens serviert und jetzt begleitet er mich hier in Osijek. Er bietet mir einen kleinen Urlaub in Osijek nach Wiener Art!