OBILJEŽILI SMO DAN ŠKOLE
Autor: Ivica Mršo, 21. 9. 2021.

Obilježavanja Dana naše škole specifična je manifestacija koja u sebi spaja dva prividno nespojiva polariteta: smrt i život. Iako se okupljamo oko groba Davora Milasa, mi 17. rujna slavimo njegov rođendan.

Osjećaji se uvijek miješaju u rasponu od tuge do ponosa, od žalosti do sreće, od osjećaja nenadoknadivog gubitka do zahvalnosti za neprocjenjive plodove slobode koje danas uživamo u svojoj Domovini. Tako se briše granica između života i smrti i između vidljivog i nevidljivog. To je i posebna prigoda da našim učenicima predstavimo Milasove roditelje i da im na najbolji mogući način prenesemo emociju s kojom prihvaćaju svoj križ jer dobro znaju da je njihov sin umro za ideal slobode koji oni trebaju nasljedovati i svojim životom dalje izgrađivati.  To je prigoda i da naši učenici iz prve ruke čuju svjedočenje branitelja iz Udruge sveti Rok koji su bili Milasovi suborci i svjedoci njegove pogibije. Na tom minijaturnom satu povijesti učenici brzo shvate svu tragiku agresije na Hrvatsku, ali i duhovne plodove koji se u dubokoj tišini mogu iščitavati kao neizrecivi smisao žrtve i patnje.