Zelena čistka 2021.

Zajednička jednodnevna akcija čišćenja divljih odlagališta i digitalnog otpada Zelena čistka, najveći je ekološki volonterski projekt u Hrvatskoj. Buđenje svijesti o stvaranju i važnosti odgovornog gospodarenja otpadom s ciljem očuvanja okoliša, prirode i planete Zemlje.

Zašto i  digitalni otpad? Više od polovice stanovništva na Zemlji koristi se internetom, ali on, osim pozitivnog učinka na moderna društva, stvara i otpad. Svjesnost o zagađenju koje uzrokuju online navike ljudi postaje sve važnija tema te je brisanje nepotrebnih online dokumenata, starih e-poruka, nekorištenih aplikacija, nejasnih fotografija i videozapisa koji ispunjavaju uređaje za pohranu, virtualne oblake i druge online platforme, postala potreba.

U akciji Zelene čistke, uz Trgovačku školu (razredi 1.K1, 2.K1, 3.K1 i 4.K2, prof. Tatjana Petrač i prof. Tatjana Radić) i Volonterski klub TRGOS (prof. Marina Jukić i prof. Marina Hržica), sudjelovali su i učenici Učeničkog doma Trgovačke i komercijalne škole Davor Milas Osijek s odgajateljicom Kristinom Jurić. Učenici su očistili prostor oko doma te uklonili neželjeni sadržaj na svojim mobitelima i prijenosnim računalima. Trudom 64 učenika i 5 profesora očišćeno je smeće u okolišu škole i doma, te oko 10 GB neželjenih podataka sa naših uređaja i u digitalnim oblacima!

Dogodine, pridruži nam se i Ti! Omogući bolje i zelenije sutra!

Kristina Jurić, prof.