Štafeta smrti
Autor: Kristina Jurić, 13. 6. 2021.

Projekcija filma Štafeta smrti, redateljice Nade Prkačin, održana je 8. lipnja 2021. u 19,00 sati u svečanoj dvorani Filozofskog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Bila je to 99. projekcija. Dokumentirana, bolna, krvava priča o borbi i minskim poljima pred vratima Vukovara koja je ispripovijedana od 10. do 22. studenog 1991. Bitka za Bogdanovce.

Od 11 hrvatskih branitelja koji su te nedjelje iz okupiranih Bogdanovaca krenuli u proboj s civilima, danas su živa samo dvojica, Ivica Jurčan i Đuro Kovačević. Smisao filma je podsjetiti na hrabrost hrvatskih branitelja i nesebično žrtvovanje za slobodnu i neovisnu Republiku Hrvatsku. Poseban gost bio je glavni protagonist filma, Ivica Jurčan, jedan od rijetkih preživjelih štafete smrti te Damir Radnić, dragovoljac Domovinskog rata i ratni veteran, pukovnik HV-a, ratni zapovjednik HOS-a, pripadnik 204. vukovarske brigade, 5. gardijske brigade Sokolovi i Nastavnog središta HV-a Muzil, Pula. Događaj je organizirao Josip Talapko, predsjednik Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Osječko-baranjske županije i prof. Gabriela Poslon.

Nakon filma dodijeljene su Uspomenice učenicima koji su 18. studenog 2019. i 18. studenog 2020. obilježavali Dan sjećanja na žrtvu Vukovara hodanjem Osijek - Vukovar. Učenici koji su smješteni u Učeničkom domu Trgovačke i komercijalne škole Davor Milas Osijek bili su dio ove emotivne priče koja treba biti primjer sadašnjim i budućim naraštajima.