KAD BI SVI LJUDI NA SVIJETU… (VOLONTERI ZA UDRUGU NOVI DAN)
Autor: Tatjana Radić, 15. 11. 2011.

Da bismo promijenili, poboljšali i oplemenili ovaj poprilično nepravedni svijet nisu potrebne velike revolucije niti masovne demonstracije, potrebno je tek srce otvoreno za tuđu patnju i potrebe drugoga koji često živi u našoj neposrednoj blizini, a da mi to ne zapažamo. Zamislite svijet u kojem svi ljudi poklanjaju pažnju siromašnima, bolesnima i napuštenima, zamislimo svijet u kojemu naša vlastita sreća nije izgrađena na bezočnom egoizmu, već brižnoj ljubavi prema najmanjima i najslabijima.

Sliku upravo takvoga svijeta pružili su nam naši učenici IV.K1 razreda koji su potaknuli humanitarnu akciju prikupljanja pomoći Udruzi Novi dan, a podršku i stručno vodstvo dobili su od profesorice Sandre Brajnović. Dakle, djeca su prepoznala potrebe druge djece koja nisu imala tu sreću da zdravlje bude normalna kruna njihove mladosti. Riječ je o djeci s najtežim oblicima invaliditeta koja nikako ne mogu samostalno funkcionirati, a snage njihovih roditelja često nisu dostatne. Moramo svakako napomenuti da u ovom slučaju upravo oni plemeniti, oni koji pomažu, često bivaju i sami oplemenjeni jer o životu najbolje učimo ako istinski spoznamo dubine ljudske patnje i plemenitost čovjeka koji je podnosi. Često je dovoljna samo ljudska riječ i malo dobre volje, ali u ovom svijetu nemilosrdne ekonomije novac često igra itekako važnu ulogu. Naši učenici opet su pokazali veliko srce, ali ni profesori nisu zaostajali tako da je skupljeno 2. 945,00 kuna. Od te svote za Udrugu je uplaćen iznos od  2.733,00 kuna za najam prostora od grada Osijeka, a ostatkom novca razveselili smo djecu Udruge slatkišima, grickalicama i voćem. Eto, ne ocrtavaju li se upravo ovdje konture jednoga ljepšega i humanijega svijeta?

Dana 4. studenog 2011. godine uz pomoć gospodina Tonkovića, oca naše učenice Patricije odvezli smo se autobusom u Udrugu gdje smo uručili naše poklone osnivateljici Udruge gđi Tatjani Klobučar. Obišli smo radionicu za djecu i radionicu za roditelje koji su izradom prigodnih božićnih ukrasa također uključeni u rad Udruge. Naše je zadovoljstvo međutim bilo najveće kada smo izmamili vesele osmjehe prisutne djece.

NEKOLIKO RIJEČI O UDRUZI NOVI DAN

Udruga Novi dan, Klub roditelja i djece s teškim invaliditetom, osnovana je 26. srpnja 2007. godine u Osijeku s ciljem okupljanja, organiziranja, druženja, te brige za djecu sa teškim invaliditetom. Članovi Udruge su djeca s najtežim invaliditetom i njihovi roditelji, a svima je cilj pomoći, olakšati i oplemeniti život  djeci. Inicijativa za osnivanjem Kluba potekla je iz činjenice da na području Osječko-baranjske županije nema ustanove u kojoj bi se invalidna djeca mogla družiti i steći nova iskustva, te istovremeno olakšati roditeljima obavljanje svakodnevnih obaveza. Sva su djeca u potpunosti ovisna o roditeljima u svim svojim životnim potrebama. Prostor u Briješću, na adresi Duga ulica 66, koji su dobili od Grada Osijeka u najam, pruža djeci i roditeljima mogućnosti druženja, izmjenu iskustava, svakodnevne radne fizioterapije te međusobno čuvanje djece za vrijeme obavljanja obaveza na poslu, zdravstvenim i drugim ustanovama.

Dnevni boravak nalazi se na mirnom mjestu okružen zelenilom, a opremljen je i u potpunosti prilagođen djeci s teškoćama.  Udruga Novi dan je humanitarnog karaktera te se financira isključivo iz donacija, sponzorstava i humanitarnih akcija u vlastitom aranžmanu ili humanitarnih akcija organiziranih od drugih osoba koje su spremne pomoći onima kojima je pomoć najpotrebnija.