Entrepreneurship for life / Poduzetništvo za život
Autor: Tatjana Radić, Renata Petrović, 8. 6. 2021.

Uspješno smo odradili još jedan međunarodni eTwinning projekt u kojem je sudjelovalo 6 škola iz Hrvatske i 3 škole iz Srbije. U našoj školi projekt su vodile profesorice Renata Petrović i Tatjana Radić, a sudjelovali su učenici 3. razreda komercijalista Antonella, Tanja, Sara, Leo, Petra, Marko, Julijana, Dorijan, Anja, Lea i Zvonko. Pogledajte ebook svih škola i sudionika, a ovdje možete vidjeti i animiranu mapu.

Cilj projekta je bio kod učenika razviti vještine poduzetničkog promišljanja u vidu osmišljavanja poslovnih ideja, izrade poslovnih planova, kao i realizacije poslovnih ideja u školskom okruženju. Osim toga sudionici su u sklopu projekta obilježili i Dana sigurnijeg interneta 9. veljače, te eTwinning dan 9. svibnja.

Učenici su izradili svoje autorske simbole i plakate od kojih je anketom svih sudionika izabran najbolji koji će predstavljati naš projekt. Najbolji plakat izradila je naša učenica Antonella.

Faze projekta:

- istraživanje razine poduzetničkih kompetencija kod učenika

- edukacija učenika o poslovnom planiranju

- osmišljavanje ideja i implementacija kroz izradu poslovnog plana

- prezentacija poslovnih planova.

Rad je bio organiziran u 3 tima, od kojih je svaki tim učenika između zaista maštovitih ideja izabrao najbolju poslovnu ideju i za nju su izradili poslovni plan, te ga prezentirali na engleskom jeziku u Zoom sastanku. Prezentirane poslovne ideje su bile:

Tim 1 - Bluetooth klupa – Bench Tune – 3 u 1 – WiFi+Bluetooth+Charger

Tim 2 - Aplikacija za instant prevođenje - poruka se odmah prevodi sa jednog na drugi jezik

Tim 3 - Buket od plišanih igračaka – mogu se ubaciti slatkiši i pokloni

Učenici su objasnili poslovnu ideju, prezentirali načine financiranja, marketing strategiju i predstavili članove timova. Svaka prezentacija je rezultat prethodnog rada svih članova tima na razradi pojedinačnih elemenata poslovnog plana.

Ostvarena je i izvanredna online komunikacija učenika i profesora, a učenici su naučili koristili velik broj, za njih novih Web 2.0 alata kako bi izradili svoje avatare, simbole, plakate i druge maštovite uratke. Sigurni smo da su se usput svi dobro zabavili.