Dan planeta Zemlje
Autor: Kristina Jurić, 23. 4. 2021.

Međunarodni Dan planeta Zemlje na cijeloj se zemaljskoj kugli, u gotovo svim zemljama svijeta, obilježava istoga dana: 22. travnja.  Sve je počelo prije pedesetak godina u Sjedinjenim Američkim Državama, kad su organizirane masovne demonstracije za zaštitu okoliša. U našoj domovini Hrvatskoj dan posvećen Zemlji organizirano se obilježava od 1990. godine.

Svijet u kojem živimo nemilosrdno uništava prirodu. Čovjek zaslijepljen idejom o što većoj materijalnoj dobiti često ne mari za buduće naraštaje. Neodrživim razvojem u bliskoj budućnosti čovjek će se dovesti u situaciju općega kaosa u kojem će prirodni resursi biti potrošeni ili uništeni, a glad, žeđ i neimaština, vjerojatno povod mnogim sukobima. Važno je temeljiti razvoj Zemlje na načelu održivog razvoja, učinkovitije upotrebljavati resurse, razviti okolišnu i energetsku učinkovitost te zelenu ekologiju sa svrhom kontrole klimatskih promjena i emisije štetnih stakleničkih plinova. Cilj je svakako potaknuti kolektivnu svijest vlastitim primjerom o problemu onečišćenja okoliša, educirati druge o problemima brojnim člancima, radionicama, letcima, uspostaviti kontakt s prirodom, promovirati štednju energije za sigurniju budućnost, reciklirati, sortirati i pravilno odlagati otpad.

U Učeničkom domu Trgovačke i komercijalne škole Davor Milas učenice Zrinka, Lana K. i Lana L. sa svojim odgajateljicama Nikolinom Lukačević, prof. i Kristinom Jurić, prof., osmislile su plakat, poruke – zanimljivo prikazane i video povodom Dana planeta Zemlje (video1 / video2).