Autorski eTwinning projekt ''Europe volunteers''
Autor: Marinela Boras, 29. 1. 2021.

Učenici naše škole, koja s ponosom nosi titulu eTwinning škole, i ove školske godine sudjeluju u brojnim eTwinning projektima. Jedan od njih je i ''Europe volunteers'', autorski projekt naše škole u kojem sudjeluju nastavnici i učenici iz nekoliko europskih zemalja. Cilj projekta je potaknuti mlade na volontiranje i ukazati im na dobrobiti humanitarnog rada.

Projekt je nadahnut radom školskog volonterskog kluba, a u njemu sudjeluju nastavnice naše škole i odgajateljica učeničkog doma te članice Volonterskog kluba ''TRGOS'': prof. Marinela Boras, prof. Marina Hržica, prof. Marina Jukić, prof. Kristina Jurić i prof. Anamaria Milković. Moto projekta je ,,Rukama stvori, srca osvoji.'' s obzirom da nastavnici i učenici volonterskog kluba izrađuju rukotvorine u zamjenu za donacije za obitelji u potrebi.

Projekt je odobrila Agencija za mobilnost i programe Europske unije, a dosad je predstavljen nastavnicima, učenicima i roditeljima te su prikupljene potrebne suglasnosti roditelja s obzirom da se radi o maloljetnicima. Održano je predavanje o e-sigurnosti i učenici su upoznati s pravilnim ponašanjem na internetu i online bontonom. Nastavnici i učenici su se predstavili, kao i školu, grad i zemlju iz koje dolaze. Također su predstavljeni školski volonterski klubovi i udruge, a izabran je i službeni logo projekta.

Dana 26. siječnja 2021. održan je prvi sastanak nastavnika koji sudjeluju u projektu, a koji možete vidjeti u videu. Dnevni red je uključivao predstavljanje nastavnika i školskih volonterskih klubova, upute za rad na eTwinning platformi te dogovor o projektnim aktivnostima.

Svaki mjesec ove školske godine održavat će se tematske aktivnosti povezane s volontiranjem, a prva tema su bile božićne i novogodišnje radionice. Učenici su izrađivali čestitke i ukrase te su, s obzirom na epidemiološku situaciju, s aktivnostima nastavili i online te su izrađivali postere i prezentacije o volontiranju u zimskim mjesecima u raznim suvremenim digitalnim alatima.

Sljedeća aktivnost će biti povodom Valentinova (pisanje pisama podrške i dijeljenje volonterskih aktivnosti s vršnjacima), a učenici će raditi u grupama sastavljenima od učenika iz raznih zemalja te će tako steći iskustvo rada u međunarodnom okruženju. Slijedi mnoštvo aktivnosti u sljedećim mjesecima, između ostalog i međunarodni kviz za učenike, a nastavnici i učenici su dosad pokazali iznimnu motiviranost, kreativnost i spremnost za rad.