Posjet Austrijskoj čitaonici
Autor: Marinela Boras, 24. 4. 2017.

U ponedjeljak, 10. travnja 2017. godine, učenici njemačkog jezika 1.K3 i 2.K2 razreda naše škole u pratnji svoje profesorice njemačkog jezika Marinele Boras, posjetili su Gradsku i sveučilišnu knjižnicu u Osijeku. S obzirom da se učenici pri učenju njemačkog jezika u školi prvenstveno susreću s kulturom, običajima i vrijednostima Savezne republike Njemačke, ovaj put su učenici posjetili Austrijsku knjižnicu te se upoznali i s ovom zemljom njemačkog govornog područja te austrijskom književnošću.

Učenike je dočekao diplomirani knjižničar, Siniša Petković, koji je učenicima održao predavanje o povijesti i nastanku knjižnice. Austrijska čitaonica nastala je na temelju programa međudržavne kulturne suradnje između Republike Hrvatske i Republike Austrije. Inicijativa za osnivanje javila se 1988. godine. Do 1991. godine knjižnica je uredila prostor za čitaonicu, a Republika Austrija je osigurala inicijalnu zbirku knjiga. Međutim, tijekom Domovinskog rata čitaonica je stradala u granatiranju knjižnice, ali je Republika Austrija knjižnici donirala sredstva za obnovu i novu zbirku knjiga te je čitaonica konačno otvorena za javnost 1996. godine te je od tada također sjedište Hrvatsko-austrijskog društva Osijek.

Zbirke Austrijske čitaonice su na njemačkom jeziku te se tu nalaze originalna književna djela austrijskih autora, a teme variraju od povijesnih, kao što su povijest Austro-Ugarske monarhije, do onih o slikarstvu, kiparstvu, arhitekturi, filozofiji, filmu i mnogih drugih. Zanimljivo je da se Austrijska čitaonica u Osijeku financira isključivo potporom Ministarstva vanjskih poslova Republike Austrije, a sa ciljem osiguravanja dostupnosti knjigama i drugim izvorima informacija na njemačkom jeziku te potpore očuvanju, njegovanju i promicanja kulturnih i nacionalnih vrijednosti.

Učenici naše škole su također dobili nove informacije i saznali nešto novo o Republici Austriji te su gledali film koji im je zorno predočio sve ljepote Republike Austrije, kao i njenu kulturnu baštinu. Učenici su na kraju obilaska mogli sudjelovati u kvizu znanja, pogledati knjige koje ih zanimaju, ali i obići sve odjele knjižnice te saznati kako se mogu učlaniti u knjižnicu po sniženoj cijeni za učenike.

Korisnici Austrijske čitaonice su studenti i profesori germanistike Sveučilišta Josipa Juraja Strossmayera u Osijeku, učenici i profesori osnovnih i srednjih škola, članovi Hrvatsko-austrijskog drušva te ostali članovi Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek te ovim putem još jednom zahvaljujemo djelatnicima knjižnice i čitaonice  na gostoprimstvu i pozivamo sve zainteresirane učenike da ih posjete.