ADRIAN BUČEK NA DRŽAVNOJ SMOTRI LIDRANO 2017.
Autor: Marina Jukić, 5. 4. 2017.

26. LiDraNo, državna smotra literarnog, dramskog i novinarskog stvaralaštva djece i mladih, učenika osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske, održana je u Primoštenu od 20. do 24. ožujka 2017. godine. Agencija za odgoj i obrazovanje okupila je najuspješnije i najtalentiranije učenike osnovnih i srednjih škola i njihove mentore, iz svih hrvatskih županija, koji su zaokupljeni jezikom, poezijom i prozom, koji istraživački i kritički pišu novinarske radove, ozbiljno i radosno glume, ambiciozno rade školske listove i radioemisije. Među njima, bio je i naš Adrian Buček, učenik 3.k1 razreda pod vodstvom profesorice Marine Jukić, koji je napisao priču Priča o jednom djetinjstvu. Iako se radi o fragmentima jednog puno opsežnijeg projekta na kojemu Adrian radi već neko vrijeme, povjerenstvo je imalo samo riječi hvale.

Svima je poznato kako se na državno natjecanje zovu samo najbolji od najboljih, a literarnih je radova ove godine na državnoj smotri bilo samo petnaest. Tih je petnaest  odabralo povjerenstvo koje čine zvučna imena hrvatske književnosti, poput: Mirele Barbaroša-Šikić, Enesa Kiševića, Zorice Klinžić, Olje Savičević Ivančević, te Zorana Ferića, Branka Čegeca i Miroslava Mićanovića, koji su prisustvovali samoj smotri.

U očima srednjoškolaca, samo sjediti ispred trojca kakvi su Ferić, Čegec i Mićanović i znati da su oni pročitali tvoj rad, bila je velika čast.

I baš zato, bilo je lijepo čuti riječi ohrabrenja na samom početku dana. Ferić i Čegec održali su motivacijske govore koji poručuju kako se od pisanja ipak može živjeti, možda skromno, ali može, i kako je pisanje to koje nam daje tako potrebnu slobodu. I baš je te riječi bilo potrebno čuti prvo jutro LiDraNa, u malenoj dvorani, s petnaestak srednjoškolaca zaljubljenih u pisanje.Za naše je literalce poslijepodne drugoga dana održana radionica na kojoj su raspravljali o zadanom tekstu i poslušali neke nove trikove Ferićeve Škole kreativnog pisanja.

LiDraNo je još jedanput potvrdio kako je festival kreativnosti, mašte i talenata, mjesto susreta učenika iz cijele Hrvatske, učenja i razmjene iskustava te prekrasnih druženja.

Djeca i mladi ljudi svojim su nam pjesmama i pričama, novinarskim radovima, dramskim predstavama i nastupima dočarali kako vide svijet i suvremenost, pokazali da ih zanima društvena i socijalna tematika i da uživaju baviti se jezikom, čitati i pisati, glumiti i nastupati. Pritom su iskazali svoju maštovitost i kreativnost te pokazali zavidnu razinu zrelosti i kritičkog promišljanja,a sam nam je Adrian dokazao kako uspjeh nije rezerviran za odabrane, već treba njegovati i unaprjeđivati  svoje talente i usuditi se podijeliti ih sa svima nama.

U privitku možete pročitati Priču o jednom djetinjstvu, autora Adriana Bučeka.

Priloženi dokumenti:
Prica_o_jednom_djetinjstvu.docx (18.87 KB)