ŽENE U PODUZETNIŠTVU (Zanimljivo predavanje Kanađanke Caroline Spivak)
Autor: Ivica Mršo, 7. 3. 2017.

U  okviru projekta Biti Bolji - Be Better, na inicijativu ravnateljice Sandre Brajnović, u našoj školi održano je vrlo zanimljivo predavanje poduzetnice  hrvatskog podrijetla Caroline Spivak koja je ostvarila vrlo uspješnu poslovnu karijeru u Kanadi. Tema je bila Žene u poduzetništvu, a glavna namjera joj je inspirirati mlede ljude da se hrabro upuste u poduzetničke vode i ostvare svoje snove.

Osvrnula se na situaciju u Hrvatskoj te istaknula kako je, prema njezinu mišljenju, u Kanadi i Njemačkoj društvo otvorenije i organiziranije, sustavi su jasni, transparentni i jednaki za sve, a administracija je učinkovitija, brža i na usluzi čovjeku. Spivak vjeruje kako bi i Hrvatska, kada bi počela primjenjivati takve, uspješne, modele svjetske prakse, mogla postati čak i vodeća država u mnogim aspektima, s obzirom na svoj potencijal.

Inače, Spivak već niz godina uspješno vodi svoju konzultantsku tvrtku za odnose s javnošću, s posebnim naglaskom i specijalizacijom u kriznim komunikacijama i zaštiti ugleda. Njezina tvrtka Profile Communications Corp. posluje u Sjevernoj Americi, Europi, na Bliskom istoku i u Južnoafričkoj Republici. Caroline je također osnivačica platforme Mreža hrvatskih žena, koja prepoznaje i povezuje ugledne žene hrvatskoga podrijetla diljem svijeta, kako bi njihova postignuća i uspjesi nadahnuli mlađe generacije i pomogli im u ostvarenju njihova potencijala.

Kako bi inspirirala mlade ljude, u tri godine provođenja projekta, obišla je cijelu Hrvatsku. Na predavanjima je u 32 srednje i pet osnovnih škola te na dva fakulteta dosad sudjelovalo devet tisuća učenika i studenata.

Ukoliko želite saznati više informacija o životnom putu Caroline Spivak, možete pročitati njenu biografiju.

Tko je Caroline Spivak?

„Rođena sam u obitelji hrvatskih iseljenika u Stuttgartu, odrasla sam u Hrvatskoj i Njemačkoj. Kao dijete stižem s roditeljima u Kanadu 70ih godina, dakle prije više od 40 godina, a imali smo 'samo' petogodišnji plan!  U našoj se kući na prvom mjestu govorio hrvatski jezik i njegovala se i prenosila na nas djecu, mene i braću Roberta i Adriana, velika ljubav prema Hrvatskoj, kao i san o povratku u Domovinu. Kao obitelj bili smo vrlo aktivni u Hrvatskoj zajednici u Hamiltonu i šire u južnom Ontariu i to u folkloru, nogometu, Hrvatskoj školi i raznim kulturnim, ali i političkim manifestacijama.

U Kanadi sam studirala političke znanosti i međunarodne odnose te magistrirala komunikologiju. Radila sam dugo godina u financijama i onda se prebacila u poslovnu komunikaciju. Već devet godina vodim svoju konzultantsku  tvrtku i odnose s javnošću s posebnim naglaskom i specijalizacijom  u kriznim komunikacijama i zaštiti ugleda.

U Kanadi i u Njemačkoj je otvoreno i organizirano društvo, tamo su sustavi jasni i transparentni, štoviše, isti za sve. Birokracija/administracija je učinkovita, brza i na usluzi čovjeku. Hrvatska bi trebala te uspješne modele dobre svjetske prakse početi primjenjivati, osuvremeniti se i takva vjerujem ima šanse postati čak i vodeća država u mnogim aspektima.“

Njena tvrtka Profile Communications Corp. uglavnom se bavi odnosima s javnošću, a stručnjaci smo za upravljanje kriznim situacijama, bilo da je riječ o zaraženoj hrani, kupnji ili prodaji tvrtke, angažmanu dioničnih društava, državnim pitanjima itd. Ukratko rješavamo kritična pitanja i štitimo ugled klijenata. Poslujemo u Sjevernoj Americi, Europi, Bliskom Istoku i u Južnoafričkoj Republici.