SJAJAN USPJEH NAŠIH NOGOMETAŠICA
Autor: Ivica Mršo, 30. 1. 2017.

Trenerica Branka Steiner sa svojom ženskom ekipom: Sarom Papić, Monikom Čavić, Matejom Findrik, Kristinom Ćosić, Miom Ranogajec, Dorom Sukić, Josipom Šajkunić, Anom Sanković i Laurom Mačvan

Svima nam je dobro poznata činjenica da u našoj školi oduvijek imamo odlične nogometaše, ali je manje poznato da imamo izvrsnu žensku nogometnu ekipu. Svoje vrhunsko nogometno umijeće cure su pokazale na županijskom natjecanju srednjih škola održanom 23. siječnja 2017. godine u Belom Manastiru. Natjecanje je otvorila ravnateljica Druge srednje škole Blaženka Kalčić, a potom je uslijedio  pravi nogometni spektakl u kojem su ženske nogometne ekipe pokazale  svoje umijeće, brzinu i  dinamiku na kojima bi im mogli pozavidjeti i mnogi naši nogometaši. Naša škola je osvojila drugo mjesto i time pokazala da se uspješno možemo nositi s najboljima s područja naše Osječko baranjske županije.  Ne sumnjamo da ćemo idući put, uz malo sportske sreće, osvojiti i zlato. Našim vatrenim nogometašicama i njihovoj trenerici prof. Branki Steiner čestitamo i želimo im još puno dobrih utakmica.

Sada slijedi zanimljivi osvrt  na ženski nogomet koji je u zadnjih nekoliko godina stekao veliku popularnost u svijetu. UEFA je u objavljenoj studiji analizirala promjene u statusu ženskog nogometa u posljednje četiri godine na razini Europe te svake zemlje članice. Brojke su zorno pokazale da ženski nogomet napreduje iz godine u godinu, kako po broju igračica tako i po sve većem zanimanju gledatelja i navijača kao i povećanom sudjelovanju trener(ic)a, sudaca/sutkinja i dužnosnika. Broj profesionalnih i polu profesionalnih igračica povećao se s 1.303 na 2.853, a trenutno je u Europi registrirano čak 1.270.481 nogometašica. O njima, pak, brine 17.553 kvalificiranih trenera. U natjecateljskoj godini 2012./13. u Europi su postojale 173 ženske reprezentacije, a četiri godine poslije ih je 233. Pritom se ukupan budžet nacionalnih saveza za ženski nogomet povećao s 50.4 milijuna eura na 101.7 milijuna eura.

Prosječan broj gledatelja na utakmicama ženskih reprezentacija povećao se s 1.575 na 1.848, a značajno se povećao broj žena koje rade na rukovodećim pozicijama unutar nacionalnih saveza.