NOĆ MUZEJA 2014.
Autor: Tatjana Radić, 5. 2. 2014.

31. siječnja 2104. učenici II.3 razreda u pratnji razrednice prof. Nade Pintarić, u sklopu sata razrednog odjela, posjetili su u Tvrđi, povodom Noći muzeja Muzej Slavonije, Arheološki muzej i Galeriju Waldinger.

Noć muzeja (također Duga noć muzeja) predstavlja kulturni događaj u organizaciji muzejskih kuća i drugih kulturnih institucija kojem je glavna značajka da su muzejski i drugi izložbeni prostori otvoreni do kasno u noć te da je ulaz potencijalnim posjetiteljima slobodan ili uz minimalnu novčanu naknadu koja im omogućava posjetu ne samo jednog muzejskog ili izložbenog prostora već više njih.

Prva Noć muzeja održana je u Berlinu pod nazivom Lange Nacht der Museen 1997. godine. Zbog iznimnog interesa i načina na koji je ideja o samom događaj realizirana ubrzo se proširio na više institucija i različitih gradova diljem Europe pa i svijeta.

U Muzeju Slavonije i Arheološkom muzeju osim stalnog postava, razgledali smo i slijedeće izložbe :

Izložba „Dječje igračke iz hrvatske baštine“ Etnografskog muzeja iz Zagreba predstavlja bogatstvo i raznolikost dječjih igračaka u nas. Na izložbi su prikazani predmeti specifični svojom izvornošću, rijetkošću, funkcijom i ljepotom, izrađivani od kraja 19. stoljeća u hrvatskim selima.

Izložba "Tradicijska baština na primjeru Šokačke kuće u Topolju" predstavlja pokušaj vraćanja predmeta tradicijske baštine u životni kontekst pomoću zajednice u kojoj je nastala. Etnografska zbirka iz obiteljskog nasljeđa je smještena u objekte jednog gospodarstva u Topolju u Baranji i zbog svog suživota sa zajednicom u jednom razdoblju postaje ekomuzej Šokačka kuća (karakteristike ekomuzeja su prožimanje teritorija-baštine-memorije-zajednice). O tome svjedoči nastajanje i razvoj projekta Šokačka kuća, čiji je nositelj Društvo prijatelja baranjskih starina.

Muzej Slavonije Osijek je povodom Dana grada i 135-te obljetnice od svog osnutka organizirao prigodnu izložbu "Muzej na lenti vremena grada". Muzej Slavonije je osnovan davne 1877. godine kao gradski muzej. Muzej Slavonije Osijek danas ima nacionalni status, a u svom nazivu nosi regionalno obilježje. No, najvećim svojim dijelom on i dalje priča gradsku priču. Upravo ovom prigodnom izložbom to i pokazuje.