UČENICI NAŠE ŠKOLE POSJETILI MEĐUNARODNI SAJAM U NOVOM SADU - SRBIJA
Autor: Tatjana Radić, 24. 5. 2013.

Budući da proizvodnja i plasman sigurne i zdravstveno ispravne hrana dobija sve veći prioritet u cijelom svijetu, tome se poklanja sve veća pažnja kako sa gledišta potrošača, tako i sa gledišta onih koji prehrambene proizvode plasiraju na na police prodavaonica. Tako smo i mi, u organizaciji HGK -Županijske komore Osijek, dobili priliku da s našim odabranim učenicima posjetimo Međunarodni poljoprivredni sajam u Novom Sadu. To je bila izvanredna prilika da se naši učenici na izravan i praktičan način upoznaju sa značenjem sajmova za naše poduzetnike te tehnikama prezentacije nacionalnog gospodarstva.

Ovo stručno putovanje, u okviru predmeta Tehnika vanjskotrgovinskog poslovanja, vodila je profesorica Tatjana Petrač koja se ovom prigodom zahvaljuje organizatorima jer je povezivanje teorijskih i praktičnih znanja nužno za kvalitetno obrazovanje naših budućih komercijalista.

HGK - Županijska komora Osijek na ovom Sajmu organizirala je zajedničko predstavljanje hrvatskih tvrtki što je još jedna potvrda usklađene promocije našeg gospodarstva na ovako važnim manifestacijama, a da ne govorima o pozitivnim utiscima koje su ponijeli naši učenici koji će jednoga dana  igrati važnu ulogu u oblikovanju hrvatskog gospodarskog tržišta.  Inače je ove godine Međunarodni sajam u Novom Sadu proslavio i osamdesetu godišnjicu svoga postojanja što se vidjelo u pomno razrađenim marketinškim detaljima, bogatom asortimanu izložbenih prostara i sudjelovanju prestižnih tvrtki iz najrazvijenijih europskih regija. U dvorani broj 1, na 216 kvadratnih metra izložbenog prostora, predstavilo se 37 hrvatskih tvrtki, posebnu važnost našim izlagačima dala je i činjenica da je ove godine Republika Hrvatska zemlja partner. Organizaciju nastupa vodila je ŽK Osijek Odsjek za međunarodne poslove i ovom prigodom se posebno zahvaljujemo  gospođi Jeleni Radić koja nas je ugostila na hrvatskom štandu te gospođi Ivani Erak koja nam je u ime Poduzetničke mreže Hrvatske omogućila da se upoznamo sa organizacijom B2B pregovora. Zajedno s našim poduzetnicima ušli smo u dvoranu za pregovore gdje nam je gospodin Željko Erkapić, direktor klastera hrvatske poljomehanizacije, objasnio temeljne principe pregovora i važnost ovakvih susreta.

Razmjena znanja i iskustava, zajednički projekti i seminari, kako i suradnja sa institucijama na lokalnom, državnom i međudržavnom  nivou oblikovali su jedno snažno iskustvo koje će jednoga dana, u poslovnoj karijeri naših učenika, uroditi plodovima svijesti o važnosti promocije naših proizvoda na novootvorenom europskom tržištu.